NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Śro Lis 19, 2008 11:39 pm
koszty za szpital a brak turystycznego ubezpieczenia
Autor Wiadomość
hudykot
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 17
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 1:33 pm   koszty za szpital a brak turystycznego ubezpieczenia

Witam!
Mam pytanie moj znajomy przyjechal do holandii na urlop i nie maial holenderskiego
ubezpieczenia ma tylko polskie pzu, mial wypadek i wyladowal w
szpitalu i teraz musi zaplacic mnostwo pieniedzy, moje pytanie brzmi
czy jest szansa na umozenie tych kosztow, czy moze to pokryc pzu,
wreszcie czy jest moze jakies dofinansowanie do tych kosztow a jesli
nie ma innej opcji to czy mozna to rozlozyc na raty? dzieki i pozdrawiam
 
 
 
Jaxek 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 25
Skąd: Hengelo / Poznań
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 1:52 pm   

Z tego co wiem to przed wyjazdem osoba ubezpieczona w Polsce wyrabia sobie miedzynarodowa karte w NFZ i wszystkie koszty leczenia ponosi polski fundusz zdrowia.

Cytat:
Tak jak w Polsce, lecząc się za granicą każdy jest zobowiązany do przedstawienia dokumentu potwierdzającego objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym. Takim dokumentem obowiązującym na terenie państw Unii Europejskiej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub formularz z serii E 100. Uprawniają one do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej oraz w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zastąpiła 1 stycznia 2006 roku druk E 111. EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie w takim zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w bezpiecznych warunkach z medycznego punktu widzenia.

Karta jest wydawana osobom czasowo wyjeżdżającym do innego kraju członkowskiego UE, np.:

w celach turystycznych;
w celu odwiedzenia rodziny lub znajomych;
w związku z krótką podróżą służbową;
w celu podjęcia studiów;
pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.
Umożliwia ona korzystanie z leczenia w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia danego państwa - przy czym w niektórych państwach pobierane są pewne opłaty od pacjentów.

Wniosek o wydanie Karty powinien być złożony w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu adres zamieszkania osoby wnioskującej. Wzór wniosku można pobrać ze strony NFZ www.nfz.gov.pl/ekuz



Jesli byl na urlopie to znaczy ze byl ubezpieczony w PL, czyli NFZ powinien pokryc koszty leczenia.
Ostatnio zmieniony przez Jaxek Pon Lis 17, 2008 1:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
goscNL 
Poczatkujacy

Wiek: 39
Dołączył: 31 Paź 2008
Posty: 15
Skąd: NL
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 3:17 pm   

No jezeli przyjechal na urlop to powinien miec karte NFZ wydawana na 3miesiace chyba ze sie jest na emeryturze to na rok lub dwa. Mozna tez miec ubezpieczenia podrozne np roczne za okolo 150 do 300zl, ale twierdzisz ze kolega nie mial nic :/ najlepiej zadzwonic do NFZ i sie spytac. Co do umozenia nie wiem w NL w USA mozna wystepowac i umazaja i to duzo. Niestety nie moge pomoc duzo
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 11:51 am   Re: koszty za szpital a brak turystycznego ubezpieczenia

hudykot napisał/a:
czy mozna to rozlozyc na raty?


tak... mozna to rozlozyc na raty... na rachunku ktory kolega dostal... powinnien byc podany nr. tel... dzwonisz tam... i sie umawiasz na ilosc rat...
 
 
hudykot
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 17
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 10:06 pm   

dzieki bardzo wszystkim za info pozdrawiam
 
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 10:20 pm   

Ja bym zadzownil do NFZ co w takim przypadku - dlaczego?
Z tego co pamietam, to karta jedynie potweirdza fakt ubezpieczenia ktore kazdy posiada oplacajac skladki na NFZ
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group