NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Śro Lut 27, 2013 9:49 pm
Rozliczenie w Holandii a Polskie prawo????
Autor Wiadomość
ggregorii 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Gru 2011
Posty: 29
Wysłany: Śro Lut 27, 2013 2:31 pm   Rozliczenie w Holandii a Polskie prawo????

Witam mam pytanie jedna osoba mi truje że jak rozliczam się z podatku w Holandii to muszę tez to z robić w Polskim fiskusie że mam jakieś inne dochody. Jak to w końcu jest. Trochę mnie to martwi bo mam na siebie przepisane gospodarstwo rolne i boje się żeby później nie było problemów. Czy to tak jest że muszę Polsce oddawać cześć holenderskiego podatku ???
 
 
lubcjusz
Gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 100
Wysłany: Śro Lut 27, 2013 2:55 pm   

Witaj, nie za bardzo rozumiem sens logiczny Twojego pytania: "Czy to tak jest że muszę Polsce oddawać cześć holenderskiego podatku ???". Tak czy inaczej formalnie i wg polskich przepisów podatkowych, jeżeli nadal jesteś rezydentem polskim, a sądzę po Twojej wypowiedzi że jesteś, to masz obowiązek rozliczyć się z holenderskich dochodów.
Pozdrawiam.
 
 
jaroslaw 
Nieśmiały użytkownik
falubaz

Wiek: 59
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: ziomek
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 10:11 pm   

Witam wszystkich. Mam takie pytanko a zarazem problem. Opisze to. Pracuje w Holandi juz 5 rok. Zawsze od marca do grudnia. Wracam to w Polsce nie pracuje. Wlasnie rozliczyla mnie pani w Polskim biurze z podatku w Polsce. Chodzi mi o to ze mam zaplacic 2800zl Polskiemu urzedowi podatkowemu. Pytam sie za co? Jestem w Polsce niecale 3 mce, nie pracuje. I jeszcze jedno- czy jezeli sie rozliczam to musze tez podawac w dochodach jaki dostalem zwrot w Holandi? bo tak zrobilem. I czy wystarczy tylko jaarpograf. Czy wedlug niego jestem rozliczany w Polsce bo ja zrobilem wydruk przelewow bankowych z Rabo i tam wlasnie zostal mi wliczony zwrot podatku ktory dostalem w Holandi. To chore , nie ma mnie w Polsce przez prawie 10 miesiecy a tu musze zlodziejom Polskim tyle placic. Prosze o wyjasnienie. Z gory dzieki. Pozdrawiam. Jarek
_________________
falubaz to magia!!!-falubaz to my!!!
 
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 10:33 pm   

jaroslaw napisał/a:
czy jezeli sie rozliczam to musze tez podawac w dochodach jaki dostalem zwrot w Holandi?

Cytat:
W roku 2007 podatnik otrzymał zwrot podatku holenderskiego w pełnej wysokości (albo w niższej - co jest bez znaczenia). Ten zwrot powinien wpłacić w całości do urzędu skarbowego, jako że zwrot ten powoduje, że podatek ostatecznie nie został zapłacony w Holandii.

http://www.podwojneopodat...icja-podatkowa/
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Mar 04, 2013 10:36 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gabik6 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 28 Paź 2011
Posty: 58
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 11:08 pm   

Z tego co mi urząd skarbowy mówił to jeżeli nie masz w pl dochodów to rozliczając się z nimi jeżeli wyjdzie Ci coś do zwrotu to wypełniasz pitO i wpisujesz ulgę abolicyjną i wychodzisz na 0. Skoro przebywasz na terenie nl ponad pół roku to musisz się rozliczać w pl?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 11:53 pm   

rozumiem calkowicie twoje pytanie ale cos ci podsune z linka ktory juz podalam wyzej , bo wiem do czego doazysz .

Cytat:

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego podatku, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystapiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

Z tego przepisu wynika, że osoba, która otrzymała zwrot podatku zapłaconego wcześniej za granicą, powinna go doliczyć do podatku polskiego i wpłacić do fiskusa. Warunkiem jest jednakże - zgodnie z tym przepisem - aby podatek polski został wcześniej pomniejszony o podatek zagraniczny (zgodnie z metodą unikania podwójnego opodatkowania - metodą zaliczenia).

a na pytanie
gabik6 napisał/a:
Skoro przebywasz na terenie nl ponad pół roku to musisz się rozliczać w pl?

znalazlam dzieki www.google.pl cos takiego
Cytat:
Żeby uzyskane za granicą dochody podlegały rozliczeniu w Polsce, tu też musi istnieć miejsce zamieszkania podatnika. Osoby fizyczne bowiem, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1.posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) albo
2.przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ustalając centrum interesów osobistych, należy wziąć pod uwagę wszelkie powiązania rodzinne, społeczne, polityczne, kulturalne. Centrum interesów gospodarczych może być związane z miejscem wykonywania pracy, posiadanymi inwestycjami, kontraktami.

http://di.com.pl/porady/4...k_w_Polsce.html
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
lubcjusz
Gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 100
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 12:08 am   

Tak, ale cytując całość:
"Zwrot zagranicznego podatku powoduje zatem konieczność jego zapłaty polskiemu fiskusowi. Ważne jest jednak to, że dotyczy to kraju, w którym PL ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdzie metodą zapobiegania temu opodatkowaniu jest metoda zaliczenia (kredytu)A więc dotyczy to tych państw, na terytorium których zarobki objęte są obecnie abolicją podatkową.

Jak jednak ma się taki zwrot do abolicji podatkowej? Podatnicy często pytają, czy ten zwrot mogą objąć abolicją i zatrzymać go sobie (ewentualnie odzyskać z powrotem).

Od razu powiem, że co organ podatkowy to inne stanowisko. Według mnie, jednak kwotę podatku zwróconego trzeba objąć abolicją i ją odzyskać, albo zatrzymać jeżeli nie została jeszcze wpłacona.

Dlaczego? Zacznijmy od tego, że celem abolicji podatkowej nie jest zwolnienie z podatku, ale zrównanie obciążenia podatkowego osób stosujących - zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania - metodę zaliczenia, z osobami stosującymi metodę wyłączenia, jako sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania.

Osoby z grupy drugiej (metoda wyłączenia) w przypadku zwrotu podatku z zagranicy nie muszą wpłacać tego podatku do polskiego fiskusa. Ich dochody, a więc i zwroty podatków (zapłaconych z tych dochodów) są wyłączone z opodatkowania w Polsce. Dlatego także i osoba z grupy pierwszej (metoda zaliczenia) nie powinna odprowadzać tego zwróconego zagranicznego podatku do urzędu skarbowego.

Innym dowodem na poprawność tego rozumowania jest fakt, że cytowany powyżej przepis odnosi się tylko do osób stosujących metodę zaliczenia (grupa pierwsza). Nie mówi nic o konieczności zapłaty podatku przy metodzie wyłączenia"
Po spojrzeniu z tej strony można się zastanawiać co z tym zrobić.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 12:16 am   

i przedewszystkim nie nalezy zapomniec o dodaniu najwaznieszego cytatu :-P
z naciskiem na 2 pkt
Cytat:
Przypominam jednak, że są to moje wnioski, które nie koniecznie muszą się pokrywać z opinią konkretnego urzędu skarbowego. W związku z tym, że różne urzędy mają różne zdanie w tej kwestii uważam, że najlepiej będzie zadzwonić bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego i tam dowiedzieć się wszystkich szczegółów.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Wto Mar 05, 2013 12:17 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
gabik6 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 28 Paź 2011
Posty: 58
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 8:48 am   

Polskie US organizują dni otwarte i pomagają wtedy się rozliczać. Ja sobie zdaję sprawę, że każdy urzędnik może powiedzieć coś innego bo nie raz spotkała mnie taka sytuacja. Wiem jedynie, że jeśli ktoś osiąga dochody w pl i innym kraju to jeżeli będzie musiał zwrócić coś pl urzędowi to nie może tego objąc ulgą abolicyjną.
U mnie w mieście 16.03 będzie dzień otwarty zobaczę co mi na ten temat powiedzą. Zwracać im coś za to, że te pieniądze zarobione w nl i w części i tak wydane tutaj nie mam zamiaru i będę wtedy szukać wszelkich możliwych sposobów by nie dać się okraść.
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 9:09 pm   

jaroslaw napisał/a:
Witam wszystkich. Mam takie pytanko a zarazem problem. Opisze to. Pracuje w Holandi juz 5 rok. Zawsze od marca do grudnia. Wracam to w Polsce nie pracuje. Wlasnie rozliczyla mnie pani w Polskim biurze z podatku w Polsce. Chodzi mi o to ze mam zaplacic 2800zl Polskiemu urzedowi podatkowemu. Pytam sie za co? Jestem w Polsce niecale 3 mce, nie pracuje. I jeszcze jedno- czy jezeli sie rozliczam to musze tez podawac w dochodach jaki dostalem zwrot w Holandi? bo tak zrobilem. I czy wystarczy tylko jaarpograf. Czy wedlug niego jestem rozliczany w Polsce bo ja zrobilem wydruk przelewow bankowych z Rabo i tam wlasnie zostal mi wliczony zwrot podatku ktory dostalem w Holandi. To chore , nie ma mnie w Polsce przez prawie 10 miesiecy a tu musze zlodziejom Polskim tyle placic. Prosze o wyjasnienie. Z gory dzieki. Pozdrawiam. Jarek

Moja rada - zmień biuro , które Cię rozlicza bo nie wie co robi . Owszem - wylicza się podatek od dochodów tylko z Holandii ale jest on wpisywany do PIT-O jako ulga abolicyjna i efekt jest taki , że do zapłacenia jest 0 zł.Nic nie musisz płacić - sprawdzone od lat . A pani , która tak mądrze rozlicza niech się douczy i dopiero bierze za pracę .
 
 
jaroslaw 
Nieśmiały użytkownik
falubaz

Wiek: 59
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: ziomek
Wysłany: Śro Mar 06, 2013 8:23 pm   

WITAM.DOROTA ALE ZONA DZWONILA DO URZEDU SKARBOWEGO I PANI POWIEDZIALA ZE TRZEBA WYPELNIC PIT-36 I PIT -ZG I Z TEGO WYNIKA ZE DO ZAPLATY MAM W PRL-U 2800ZL. NIE OGARNIAM JUZ O CO TU CHODZI. JESLI MOZESZ DORADZ MI W JAKI SPOSOB MAM WYPELNIC TEN PIT-O BO TA ZNAWCZYNI W US NAWET MI NIE WSPOMNIALA O PICIE-O . SORRY ALE ALBO JA TAKI TUMAN JESTEM ALBO JUZ NERWY TAK NA MNIE DZIALAJA. DZIEKUJE I POZDRAWIAM.


edytuj post (wylacz Caps Lock)


nie umieszczamy na forum postow napisanych duza litera
_________________
falubaz to magia!!!-falubaz to my!!!
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Śro Mar 06, 2013 8:50 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
gabik6 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 28 Paź 2011
Posty: 58
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Śro Mar 06, 2013 10:53 pm   

jaroslaw napisał/a:
WITAM.DOROTA ALE ZONA DZWONILA DO URZEDU SKARBOWEGO I PANI POWIEDZIALA ZE TRZEBA WYPELNIC PIT-36 I PIT -ZG I Z TEGO WYNIKA ZE DO ZAPLATY MAM W PRL-U 2800ZL. NIE OGARNIAM JUZ O CO TU CHODZI. JESLI MOZESZ DORADZ MI W JAKI SPOSOB MAM WYPELNIC TEN PIT-O BO TA ZNAWCZYNI W US NAWET MI NIE WSPOMNIALA O PICIE-O . SORRY ALE ALBO JA TAKI TUMAN JESTEM ALBO JUZ NERWY TAK NA MNIE DZIALAJA. DZIEKUJE I POZDRAWIAM.


edytuj post (wylacz Caps Lock)


nie umieszczamy na forum postow napisanych duza litera

Dobrze, i jeżeli wychodzi, że masz coś zapłacić polskiemu fiskusowi to wypełniasz pitO, wpisujesz ulgę abolicyjną i całą kwotę jaka wyszła do zapłat wpisujesz w ulgę i wychodzisz na 0.
Ostatnio zmieniony przez gabik6 Śro Mar 06, 2013 10:54 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dorota w
Super gaduła

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 306
Wysłany: Śro Mar 06, 2013 11:12 pm   

jaroslaw napisał/a:
WITAM.DOROTA ALE ZONA DZWONILA DO URZEDU SKARBOWEGO I PANI POWIEDZIALA ZE TRZEBA WYPELNIC PIT-36 I PIT -ZG I Z TEGO WYNIKA ZE DO ZAPLATY MAM W PRL-U 2800ZL. NIE OGARNIAM JUZ O CO TU CHODZI. JESLI MOZESZ DORADZ MI W JAKI SPOSOB MAM WYPELNIC TEN PIT-O BO TA ZNAWCZYNI W US NAWET MI NIE WSPOMNIALA O PICIE-O . SORRY ALE ALBO JA TAKI TUMAN JESTEM ALBO JUZ NERWY TAK NA MNIE DZIALAJA. DZIEKUJE I POZDRAWIAM.


edytuj post (wylacz Caps Lock)


nie umieszczamy na forum postow napisanych duza litera


PIT-O dołączasz do PIT-36 i PIT ZG . W PIT-O wyliczony podatek wpisujesz w część c - (odliczenia od podatku) , punkt 4- "ulga , o której mowa w art.27g ustawy" - to jest właśnie ulga abolicyjna , dzięki której nie płacisz podatku w Polsce od dochodów tylko z Holandii- potem tą kwotę wpisujesz w PIT-36 w odliczenia od podatku i po ptokach - musi wyjść na zero.Pozdrawiam falubaziaka - my chyba z jednych stron jesteśmy.
Ostatnio zmieniony przez dorota w Śro Mar 06, 2013 11:22 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jaroslaw 
Nieśmiały użytkownik
falubaz

Wiek: 59
Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 95
Skąd: ziomek
Wysłany: Czw Mar 07, 2013 6:45 am   

WITAM. DZIEKUJE CI BARDZO ZA POMOC. SAM BYM TEGO NIE OGARNAL. A SWOJA DROGA POLSKA TO CHORY KRAJ. POZDRAWIAM. JAREK

[ Dodano: Czw Mar 07, 2013 6:50 am ]
AHA. NO CHYBA Z JEDNYCH STRON JESTESMY JESLI ZNASZ TAKI KLUB JAK FALUBAZ. TYLKO JAK SEZON ZUZLOWUT SIE SIE ZACZYNA TO JA W HOLANDII JESTEM. W SEZONIE JAK JESTEM NA UTLOPIE TO 2 MECZYKI OGLADNE I TYLE. JESZCZE RAZ POZDRAWIAM I DZIEKUJE.
_________________
falubaz to magia!!!-falubaz to my!!!
 
 
 
darkis 
Super gaduła

Pomógł: 5 razy
Wiek: 52
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 360
Skąd: Venlo-Nijmegen
Wysłany: Czw Mar 07, 2013 3:42 pm   

A zauwazylem iz program z Belastingu ma w tym roku wiecej danych , miedzy innymi dane z rachunkow bankowych.

Kolego powyzej jest masz cos co napisania do swego ziomala, to napisz mu na PW, a nie meczysz nasz tutaj swoja korespondencja.

Pozdrawiam
_________________
www.stalgorzow.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group