NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Holenderska sluzba zdrowia ?
Autor Wiadomość
aqqq 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Mar 2017
Posty: 15
Wysłany: Wto Kwi 03, 2018 12:49 pm   Holenderska sluzba zdrowia ?

Czesc,

Planuje emigracje do Holandii.

Przejrzalem sobie sporo watkow w tym rozdziale forum.
Chciałbym się jednak zapytać Was forumowicze jak oceniacie Holenderskom sluzbe zdrowia w porównaniu do Polskiej ?

Pytam, dlatego bo choruje od 5 lat na nieuleczalna chorobę zwiazana z jelitami.
Moje problemy zdrowotne sa dosyć poważne. Czasami przez 6 miesiecy jest w porządku, ale czasami nastepuje nawrot choroby i czasami jestem transportowany karetka do szpitala i za każdym razem slysze „Miał Pan szczęście tym razem się udało Pana odratować”. :D

Chciałbym się dowiedzieć jeśli to możliwe, jak sprawa wygląda z ubezpieczeniem. Wyczytalem na forum ze obowiązkowo będę musial mieć podstawowe ubezpieczenie (koszt około 100 euro). Jednak jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem dodatkowym. Chciałbym takie mieć, ponieważ dosyć często odwiedzam roznych lekarzy specjalistow, glownie gastrologów, ale innych tez. : ) Orientuje się ktoś jaki może być koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia ?
Poczytalem także pare watkow na tym forum odnośnie „rachunku za nieuzasadnione wezwanie karetki” . Moje pytanie jest takie czy to fakt czy mit ? Czy jeśli będę miał ubezpieczenie to czy musze za to placic, a potem prosić się ubezpieczyciela o oddanie pieniazkow ?

Wiem ze może troszkę dużo pytan, ale jednak funkcjonowanie holenderskiej służby zdrowia jest dla mnie istotne z punku widzenia potencjalnej emigracji.

Pozdrawiam

[ Dodano: Wto Kwi 03, 2018 7:46 pm ]
Czy mozna liczyc na pomocne wskazowki ?
 
 
malgorzatakujawa 
Nieśmiały użytkownik
kacperek24

Wiek: 49
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 59
Wysłany: Wto Kwi 03, 2018 9:22 pm   

Moja zona beczy z bulu nerek nogi jej puchna od nerek taka jest sluzba zdrowia Jak nie jestes holendrem pomocy nie masz tabletki na powazny bul polopiryna czy jakos tam zadnego ketonalu czy cos mocniejszego zapomnij Nawet Polski dentysta nie przepisuje tabletek na bul , przekonaj sie sam Zonie radza sie zapisac na fizykoterapie na bul nerek cos jeszcze chcesz wiedziec A ubezpieczalnia ci nie wraca pieniedzy za wlasne ryzyko okolo 400 euro
_________________
kacperek24
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Wto Kwi 03, 2018 10:37 pm   

aqqq,
Cytat:
Ubezpieczenie zdrowotne składa się z dwóch składników: powyżej opisanego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dobrowolnego ubezpieczenia dodatkowego. Istnieje ponad 40 ubezpieczycieli zdrowotnych (wliczając w to marki własne), którzy oferują ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje:
podstawową opiekę medyczną, łącznie ze świadczeniami lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów i położników;
[/b]reszta tu
aqqq,
Cytat:
Poczytalem także pare watkow na tym forum odnośnie „rachunku za nieuzasadnione wezwanie karetki” . Moje pytanie jest takie czy to fakt czy mit ?

Fakt
https://mens-en-gezondheid.infonu.nl/diversen/90721-onnodig-112-bellen-strafbaar.html
przetlumacz sobie ten tekst tanslatorem na polski wtedy zobaczysz ile takie nieuzasadnione wezwanie pogotowia kosztuje ,

Z opowiadan wiem ze niestety zdazaja sie lekarze - konowaly Ja na szczescie nie mialam z takimi do czynienia ... To w wiekszosci dotyczy huisarts. Jesli dostaniesz sie do szpitala, to uzyskasz profesjonalna rzetelna pomoc .Pisze na swoim przykladzie, wiec nie hejtowac i nie skakac tu na mnie .. :033:
 
 
zoutkeet 
Nieśmiały użytkownik
zoutkeet

Wiek: 38
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 59
Wysłany: Śro Kwi 04, 2018 5:32 am   

Witam ja również mogę powiedzieć dobre słowo o tutejszej służbie zdrowia wręcz nie chciałbym się leczyć na tą chwilę w Polsce mieszkam tu 15lat do tej pory miałem 3 operacje mam przewlekłe problemy z kręgosłupem zawsze rzetelna fachowa pomoc świetna wymiana danych pomiędzy specjalistami krótki termin oczekiwania na badana lub zabiegi kwestia tygodni nie lat jak w Polsce jak będziesz miał pytania to śmiało pisz pozdrawiam i życzę zdrówka
_________________
zoutkeet
 
 
aqqq 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Mar 2017
Posty: 15
Wysłany: Śro Kwi 04, 2018 11:08 am   

Dziekuje bardzo za Wasze odpowiedzi.
Dobre funkcjonowanie sluzby zdrowia jest dla mnie dosyc wazne z punktu widzenia emigracji.
Szczegolnie chodzi mi o opieke gastrologow, bo to jest lekarz do ktorego chodze stale.

Co do ubezpieczen bardziej mi chodzilo jaki jest koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia ?
Rozumiem ze za ubezpieczenie podstawowe potracaja dodatkowo z pensji to znaczy ze place 33% podatku plus np. 100 euro ubezpieczenia podstawowego.

Co do wzywania bezpodstawnego karetki to bardziej mialem na mysli to czy to przypadkiem nie jest naciaganie i zerowanie takie na chorym. Troszke poczytalem watkow na forum i mowiac szczerze nie ktore sytuacje byly dyskusyjne.

Chodzi o to czy jak np. zaslabne albo bede sie bardzo slabo czul, bo tak zdarzalo sie przy mojej chorobie. Tracilem przytomnosc np. na 20 min. potem jak sie ocknalem to dzwonilem po karetke. Chodzi o to czy za takie cos mi nie powiedza ze bezpodstawnie wezwalem karetke i kaza zaplacic np. 600 euro. Pytam serio bo w UK, gdzie mieszkam juz rozne cuda sie dzialaly. Kiedys dostalem bolesci brzucha i krwawienia a Pani powiedziala ze skoro jestem swiadomy co sie dzieje to nie ma potrzeby isc na emergency moge sobie isc do lekarza rodzinnego a termin oczekiwania na wizyte 3 tygodnie...

Obecnie mieszkam w UK i poziom tutejszej sluzby zdrowia jest krotko mowiac tragiczny. Dlatego za kazdym razem jak mam nawrot choroby to musze wracac do PL. Oczywiscie jakies badania kontrolne tak samo. Miedzy innymi z tego tez wzgledu tez chcialbym zmienic sobie kraj emigracji.

[ Dodano: Czw Kwi 05, 2018 12:29 pm ]
Czy mozna liczyc na jakies podpowiedzi ?

Bylbym bardzo wdzieczny.
Ostatnio zmieniony przez aqqq Śro Kwi 04, 2018 11:13 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 6:05 pm   

aqqq napisał/a:
Co do ubezpieczen bardziej mi chodzilo jaki jest koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia ?


Wszystko zalezy od tego jaki pakiet dodatkowy wybierzesz, waha sie on ,od 20 do ponad 40 euro miesiecznie.
Jesli chcesz ,by wizyta u stomatologa nie okazala sie za droga - np.po leczeniu zeba - wowczas wykup sobie do niego rowniez dodatkowy pakiet, najnizszy w tym roku +- 12 euro na miesiac .


aqqq napisał/a:
Chodzi o to czy jak np. zaslabne albo bede sie bardzo slabo czul, bo tak zdarzalo sie przy mojej chorobie. Tracilem przytomnosc np. na 20 min. potem jak sie ocknalem to dzwonilem po karetke.

Jesli sam wezwiesz ambulans - to najpierw przez telefon wypytaja co i jak - i udziela ci ''telefonicznej'' porady a konczac rozmowe , telefonistka moze zaznaczyc , ze za 15 minut ponownie zadzwoni i jesli nadal bedziesz sie zle czul, to wysla lekarza .
Jezeli omdlenie przytrafi ci sie w pracy ,to juz w zaleznosci od personelu i podejscia ludzi ,albo zadzwonia po karete ,albo ktos wsadzi cie do auta i zawiezie do szpitala.

Cytat:
....moge sobie isc do lekarza rodzinnego a termin oczekiwania na wizyte 3 tygodnie...
tu tez leczenie zaczyna sie od lekarza rodzinnego, to on jest tym pierwszym, ktory zna sie na wszystkim :035: ...jesli wdrozone przez niego leczenie nie przynosi efektu ,wtedy dopiero kieruje do specjalisty ...



ps

Cytat:
Rozumiem ze za ubezpieczenie podstawowe potracaja dodatkowo z pensji to znaczy ze place 33% podatku plus np. 100 euro ubezpieczenia podstawowego.
masz na mysli zaliczke na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne ? to jest co innego niz obowiazkowe ubezpieczenie o ktorym tu mowimy.

Jesli pracujesz (lub mieszkasz w Holandii) to albo.. placisz ubezpieczenie we wlasnym zakresie i wtedy, mozesz sobie wykupic pakiet dodatkowy taki jaki ci pasuje ...albo godzisz sie na to ,ze bedziesz podlegal pod ubezpieczenie grupowe w pracy i bedziesz mial potracenia , zdaje sie tygodniowo ,ze swojego konta.Nic mi jednak nie wiadomo o wykupieniu wtedy, dodatkowego pakietu ,szczerze mowiac nie wiem jak to wtedy dziala .
Ostatnio zmieniony przez Panicelinka Czw Kwi 05, 2018 6:31 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aqqq 
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Mar 2017
Posty: 15
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 6:34 pm   

Panicelinka napisał/a:

Jesli sam wezwiesz ambulans - to najpierw przez telefon wypytaja co i jak - i udziela ci ''telefonicznej'' porady a konczac rozmowe , telefonistka moze zaznaczyc , ze za 15 minut ponownie zadzwoni i jesli nadal bedziesz sie zle czul, to wysla lekarza .


Bardziej mi chodzi o to czy trzeba za takie przyjemnosci placic ? :D
I czy holendrzy nie naciagaja za bardzo z tym bez podstawnym wezwaniem karetki ?
Bo z tego co czytam to forum to widze ze rozne sytuacje sie zdarzaly forumowiczom.
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Czw Kwi 05, 2018 9:45 pm   

Cytat:
I czy holendrzy nie naciagaja za bardzo z tym bez podstawnym wezwaniem karetki ?


Oj...maslo maslane robisz z tematu

Wezwiesz karetke w razie potrzeby jak bedziesz juz tu mieszkal , dopiero wtedy sie okaze czy bedziesz musial za nia zaplacic w calosci - czy potraca ci z eigen risico, a moze zaplacisz tylko czesc ,kto wie... byc moze ubezpieczalnia ci to pokryje w calosci z podstawowego ubezpieczenia.
Nie wiem ,czy jest tu ktos ,kto ci na to pytanie jednoznacznie odpowie, wlasnie nie na darmo ludzie opisuja tu rozne sytuacje z tym zwiazane .
Chyba jednak zdrowie wazniejsze ,niz myslenie juz o tym ,czy zaplacisz za karetke czy nie ... :039:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group