NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie ubezpieczenie?
Autor Wiadomość
alka79 
Poczatkujacy
alka79

Dołączyła: 19 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 12:25 pm   Jakie ubezpieczenie?

Witam! Jestem zameldowana w Polsce, od czasu do czasu wyjeżdżam do pracy do NL na kontrakty ostatnio byłam na 6-cio tygodniowym, wcześniej na pół rocznym, przed wyjazdem do NL zawsze ubezpieczam się w Polsce w PZU. Lecz gdy wracam do Polski to nie jestem ubezpieczona, proszę mi powiedzieć gdzie mogła bym się ubezpieczyć, ponieważ w Urzędzie Pracy nie chcę się rejestrować. Za informacje z góry dziękuję.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 4:53 pm   

alka79,
Cytat:
zawsze ubezpieczam się w Polsce w PZU. Lecz gdy wracam do Polski to nie jestem ubezpieczona
na jaki okres czasu sie ubezpieczasz? i drugie pytanie to po co sie w PZU ubezpieczasz jak potem sie okazuje ze nie podlegasz pod ich ubezpieczenie(czy to jest taki wymog w Polsce ?) cos nie bardzo rozumiem moze wytlumacz dlaczego po powrocie nie podlegasz pod ubezpieczenie i kto tak zadecydowal jaki organ prawny w kraju?...napisz cos wiecej. :039:
 
 
alka79 
Poczatkujacy
alka79

Dołączyła: 19 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 5:41 pm   

Wyjeżdżając do pracy do NL dodatkowo ubezpieczam się w PZU Wojażer. Jest to ubezpieczenie od nieszczęsliwych wypadków choroby itd... i obowiązuje tylko za granicą. Pośrednictwa pracy są różne, obiecują ubezpieczenie, płacimy za nie a jak przyjdzie co do czego to chorych ludzi odsyłają do Polski. Dlatego wolę się dodatkowo sama ubezpieczać. Ale gdy wracam do Polski to już nie jestem ubezpieczona ponieważ nie jestem nigdzie zatrudniona, nie mam męża gdzie mogła bym podlegać pod jego ubezpieczenie i jak już wcześniej wspomniałam nie chcę się ciągle rejestrować w Urzędu Pracy. Mam nadzieje że troche bardziej wyjaśniłam, pozdrawiam.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 6:18 pm   

alka79, wiesz trudna jest ta Twoja sytuacja dotyczaca ubezpieczenia tu znalazlam takie oto info
Cytat:
UBEZPIECZENIA
Możesz być ubezpieczony tylko w jednym kraju, nawet jeśli pracujesz w kilku państwach Unii jednocześnie.
Zazwyczaj podlegasz ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu tam, gdzie wykonujesz pracę.
Pracując w kilku państwach jednocześnie:
l Jeżeli jednocześnie wykonujesz pracę najemną w kilku państwach, w zależności od sytuacji, możesz podlegać albo przepisom państwa, w którym masz miejsce zamieszkania, albo państwa, w którym siedzibę ma przedsiębiorstwo albo pracodawca, z którym zawarłeś umowę,
l Jeżeli prowadzisz działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich, wówczas podlegasz ustawodawstwu ubezpieczeniowemu tego państwa, na terytorium którego zamieszkujesz, jeżeli wykonujesz jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego państwa,
l Jeżeli wykonujesz jednocześnie pracę najemną i pracę na własny rachunek na terytoriach różnych państw członkowskich, podlegasz co do zasady ustawodawstwu tego państwa, na terytorium którego wykonujesz pracę najemną.

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne w którymś z krajów Unii, możesz korzystać z opieki zdrowotnej w pełnym zakresie lub ze świadczeń natychmiast koniecznych.
... moze calosc cos wniesie http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/07011000_1.htm
 
 
alka79 
Poczatkujacy
alka79

Dołączyła: 19 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 10:59 pm   

Dziękuję za informacje, pozdrawiam!
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Cze 03, 2008 9:53 am   

Witam

Należy zadać podstawowe pytanie o jakie ubezpieczenie chodzi Alce 79?
Popularnie mówimy o ubezpieczeniu, ale możemy wyróżnić różne ubezpieczenia.
1. Ubezpieczenie zdrowotne - upoważnia do korzystania z usług medycznych w razie choroby lub wypadku. W Polsce osoba zatrudniona lub prowadząca działalność gospodarczą, także bezrobotna (zarejestrowana) podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w NFZ. Można zgłosić sie do najbliższego oddziału ZUS i dobrowolnie opłacać sobie składkę jeżeli nie podlegamy ubezpieczeniu z żadnego innego tytułu.
Druga możliwością jest wykupienie takiego ubezpieczenia w firmie ubezpieczeniowej ( należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami umowy !.
2. Ubezpieczenie społeczne (rentowe, emerytalne i chorobowe) takie ubezpieczenie upoważnia po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków do otrzymywania określonych świadczeń. Za osoby zatrudnione opłaca składki pracodawca (częściowo pracownik) w oddziale ZUS, a osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składki samodzielnie za siebie. Za osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku tego rodzaju składki nie są płacone.
3. Dodatkowe ubezpieczenia jakie oferują firmy na polskim rynku, np. w razie nieszczęśliwego wypadku, inwalidztwa, kapitału na przyszłość itd.
Na naszym rynku jest cała gama ubezpieczeń, które spełniają różne funkcje.
 
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Wto Cze 03, 2008 2:12 pm   

sylart, jezeli pisalas to od siebie.... to ok...jesli jednak ''cytujesz strony'' to podaj link do tego :039:
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Wto Cze 03, 2008 3:49 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sylart 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 1 raz
Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 54
Skąd: Rotterdam
Wysłany: Wto Cze 03, 2008 3:37 pm   

Witam

W poście wykorzystałam moja wiedzę.

Z pozdrowieniami
 
 
 
alka79 
Poczatkujacy
alka79

Dołączyła: 19 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: Wto Cze 03, 2008 5:22 pm   

Chodziło mi oczywiście o ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group