NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
POCZĄTEK-BSN/SOFI I MELDUNEK
Autor Wiadomość
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:24 am   POCZĄTEK-BSN/SOFI I MELDUNEK

Witam,
mam pytanie, ktore moze wydac sie blahe, z racji tego, ze tyle osob juz w holandii pracuje. Czy jezeli jedzie sie na ok 3 miesiace do holandi, to trzeba miec meldunek w Holandii, zeby moc tam legalnie pracowac??
Chodzi mi glownie o nr identyfikacyjno-podatkowy, tzn, ze aby go dostac trzeba byc zameldowanym w holandii. Czy to prawda? Prosze o odpowiedz.
Chetnie porozmawiam rowniez z osoba, ktora ma wieksze pojecie o poczatkach w holandii i spr urzedowymi, np na msn.
prosze o odp
dzieki
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 11:32 am   

nie trzeba miec meldunku tylko trzeba to zaznaczyc podczas rozmowy z pania z belastingu ze praca na sezon :039:
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:04 pm   

dziekuje.
postanowilam podrazyc temat nieco glebiej, mianowicie:
Przyjeżdzam do holandii. Na te 3 miesiace zatrzymuje sie u kolezanki. Meldunku na ten okres nie potrzebuje. Co robie zatem dalej? Ide po SOFI?
Co to jest BSN i czy jest jakas roznica pomiedzy SOFI I BSN??
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 12:56 pm   

SOFI przeksztalcil sie w BSN (w 2007 roku ). Poza tym sofi sluzyl tylko i wylacznie do identyfikacji podatkowej, BSN pelni troche wiecej funkcji, jest numerem socjalno-podatkowym. I jego wyrobienie powinno byc Twoim pierszym krokiem, ktory poczynisz przyjezdzajac do Holandii. Drugim bedzie znalezienie ubezpieczalni i wybranie odpowiadajacej Ci polisy ubezpieczeniowej ;) .
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:09 pm   

Czyli sprecyzujmy:
Ide do ........................? No wlasnie, gdzie nalezy pojsc, aby wyrobić BSN ( bo jak rozumiem SOFI nie jest juz nadawany, bo zostal zastapiony BSN)?
Ile trwa jego wyrobienie?
Jakie dokumenty są potrzebne?
(zaznaczam, ze wciaz chodzi o pobyt i prace w okresie ok 3 m-cy)
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:14 pm   

No i tu zaczynaja sie schody.

By wyrobic BSN musisz udac sie do gemeente (urzad gminy w ktorej przebywasz) bo z tego co zrozumialam wyjezdzasz do Holandii bez posrednika. I ja z walsnego doswiadczenia powiem, ze na BSN czekalam chyba ponad 3 tygodnie (co w Twoim przypadku jest strasznie dlugo).
A powiedz jeszcze czy pracowac bedziesz u holenderskiego pracodawcy bezposrednio czy juz na miejscu bedziesz szukac jakiegos biura posrednictwa pracy dla Polakow? Bo jezeli to drugie to oni prawdopodobnie zalatwia za Ciebie ta formalnosc.
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
RafAms 
Gaduła
IT Admin


Pomógł: 5 razy
Wiek: 39
Dołączył: 11 Mar 2009
Posty: 105
Skąd: A'dam/Purmerend
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:18 pm   

Ok a podrzuce troche zmodyfikowane pytanie :) jesli mialem soffi od 2003 i teraz sie zarejestrowalem w gemeente to moj stary Soffi jest teraz BSN ? :)
 
 
 
suska 
Mega gaduła
Sex, rock and thea!


Pomogła: 34 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 2458
Skąd: Zoetermeer
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:31 pm   

Hm z tegoo co wiem, to zalozenie bylo takie, ze sofi bedzie przeksztalcany indywidualnie w BSN. Ale mysle, ze jezeli tak sie stanie / stalo to zostaniesz o tym poinformowany (nie jestem pewna)
_________________
"I'm starting at the end in the synthestereo, candy covered kisses making my lips glow
97 lies, what we don't know
Down from the top now, take your time, let's go"
 
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 1:40 pm   

Szczerze mowiac wolalabym pracowac bezposrednio, gdyz nie ufam za bardzo biurom posrednictwa zatrudniajacych polakow, a zwlaszcza przez nich prowadzonych :(
No ale zobaczymy jak to bedzie, pracy bede szukac dopiero na miejscu, chyba, ze moja kolezanka wczesniej cos mi znajdzie.
Hmm..., to straszne, ze az tak dlugo czeka sie na BSN. Słyszalam, ze wczesniej wyrobienie SOFI odbywalo sie "od reki". Byc moze (choc to malo prawdopodobne) bede miala mozliwosc pojechania do holandii pod koniec kwietnia, to moze uda mi sie to zalatwi-bo jezeli nie to faktycznie, czarne chmury zbieraja sie nad moim wyjazdem :'(
 
 
Magda W 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 3 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Lut 2007
Posty: 553
Skąd: Zoetermeer / Gdynia
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 3:19 pm   

Didi9006 zalatwialam swojemu siostrzencowi sofi /bsn jak kto woli tez nie mial tu meldunku i poprostu zadzwonilam i powiedzialam ze przyejzda na 3 miesiace i chcialby podjac prace na ten czas pani umowila mnie z dzis na jutro na wizyte razem z nim i ot cala filozofia przy wyrobieniu tego numeru potrzebujesz tylko paszport/dowod osobisty nic wiecej . Jesli cie pani juz na miejscu zapyta o adres pracy powiedz ze twoj potencjalny szew czeka az dostaniesz ten numer i wtedy cie zatrudni bo jak wiadomo bez tego numeru nikt cie nie przyjmie . Acha wypelniajac papier masz podpunkcik adres holenderski wpisz kolezanki to nic ze nie jestes tam zameldowana.Pozdrawiam i zycze powodzenia :039:
_________________
Życie jest za krótkie żeby pić marne wino
Życie jest za krótkie by miłości dać zginąć
Życie jest za krótkie żeby się nie spieszyć
Życie jest za krótkie by się nim nie cieszyć
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 5:10 pm   

Magdo W, to znaczy, ze dostalaym BSN od reki?
I jak rozumiem trzeba sie telefonicznie umowic w urzedzie gminy?
NO dobrze, krok nastepny zatem. Zakladajac, ze otrzymalam juz BSN, udaję się (jak radzi suska) do ubezpieczalni. Jaką ubezpieczalnie polecacie? Podobno sa rozne warianty ubezpieczen; ja wolalabym pelny pakiet. Czy ubezpieczenie mozna wykupic zanim znajdzie sie prace czy to pracodawca odprowadza skladki? Jak to jest dokladnie?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 5:12 pm   

Ubezpieczenie MUSISZ wykupic od dnia zameldowania lub podjecia pracy. Jest ono obowiazkowe i oplaca je sie samemu.
Pelny pakiet moze byc droooogi - nie zdziwilbym sie, jakby doszlo do ponad €200, bo podstawowy kosztuje ~€88/miesiac
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 5:15 pm   

uhum, ale jest to ubezpieczenie zdrowotne (pokrywajace koszty np pobytu w szpitalu, lekarza) czy jakies inne?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 5:16 pm   

zdrowotne
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
didi9006 
Poczatkujacy

Dołączyła: 06 Kwi 2009
Posty: 16
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 5:19 pm   

No dobrze, a gdzie moge sie w cos takiego zaopatrzyc? mozecie polecic jakies dobre ubezpieczalnie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group