NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
maciezynski i wychowawczy
Autor Wiadomość
monisia 
Poczatkujacy

Dołączyła: 01 Paź 2007
Posty: 19
Skąd: Enkhuizen
Wysłany: Pon Sty 28, 2008 1:48 pm   

dzięki bardzo
Ja jestem w ciąży i po tym ich macierzyńskim chciałabym pójść na wychowawczy żeby nie oddawać dzidzi do przedszkola tak szybko.
 
 
Remasia 
Poczatkujacy

Dołączyła: 29 Sty 2008
Posty: 2
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 4:44 pm   

Witam wszystkich,
Ja pozwole sobie dorzucic swoje trzy grosze do tego tematu z racji tego ze jestem od tego tematu specjalista zawodowym.
Jesli chodzi o urop wychowaczy (ouderschapsverlof) to sprawa ma sie nastepujaco:
Ma do niego kazdy rodzic (czyli albo tata albo mama) ktory ma dziecko do lat 9-ciu. Tak jak juz ktos tu pisal warunkiem jest przepracowanie przynajmniej roku u tego wlascie pracodawcy. Podanie trzeba zlozyc na pismie przynajmniej na 2 miesiace od planowanego rozpoczecia urlopu. Pracodawca MUSI sie zgodzic na to zeby pracownik pracowal pol tego czasu co normalnie pracuje na tydzien (czyli jesli pracujesz 5 dni - 40 godzin to masz prawo do pracowania 2,5 dni - 20 godzin) na przeciagu 6 miesiecy. Mozna tez poprosic o urop calkowity przez 3 miesiace ale pracodawca na to zgodzic sie nie musi. Generalnie rzecz biorac urop jest bezplatny ale sa firmy ktore dzieki CAO (wiekszosc pozycji panstwowych) urop oplacaja (do 70%). Pracodawca moze sprobowac odmowic tego urlopu ale musi to bardzo dobrze umotywowac, co wcale nie jest proste.
Macierzynskiego zawsze jest przynajmniej 16 tygodni - mniej byc nie moze!
Pracowac mozna max do 4 tygodni przed terminem. Jesli ktos woli (albo jesli choruje) to macierzynski zaczyna sie 6 tygodni przed terminem.
Wszystkim tym co sa w ciazy i chca wrocic po macierzynskim do pracy radze natychmiastowo zaczac rozgladac sie za zlobkiem bo prawie wszedzie sa znowu straszliwe kolejki.
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 9:40 pm   

Cytat:
Pracodawca moze sprobowac odmowic tego urlopu ale musi to bardzo dobrze umotywowac, co wcale nie jest proste.

Kazdy ma prawo do urlopu i pracodawca nie ma prawa go odmowic w zadnym wypadku i bez zadnych motywacji!!!
Cytat:
Ouderschapsverlof is een wettelijk recht. Uw werkgever mag een verzoek om ouderschapsverlof dus niet weigeren.


Bron:"Recht en regel", 3 januari 2008
http://www.kennisring.nl/smartsite.dws?id=23133
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 9:41 pm   

do Baba Jaga ,no nie wiem skad masz te wiadomosci ,ze do 2007 urlop wychowawczy byl placony w 70 % ,urodzilam w 2003 i 2004 dziecko ,ale o platnym urlopie nie slyszalam ,moze to tylko moje cao????/ nie placi ,z tego co ja wiem i z doswiadczenia urlop wychowawczy jest bezblatny,prawie kazdy po 16-18 tygodniach wraca do pracy :039:
 
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 9:58 pm   

Tak jest w moim zakladzie pracy i to potwierdza rowniez powyzszy post Remasi,ze
Cytat:
Generalnie rzecz biorac urop jest bezplatny ale sa firmy ktore dzieki CAO (wiekszosc pozycji panstwowych) urop oplacaja (do 70%).

I nowa wiadomosc :
Cytat:
Uit de Rijksbegroting 2008 die op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer is aangeboden, blijkt dat het kabinet het voornemen heeft om het ouderschapsverlof per 1 januari 2009 te verlengen van 13 naar 26 weken.

Wow :038:
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Wto Sty 29, 2008 11:18 pm   

Baba Jaga ,to dobrze ,ze w Twoim cao tak jest ,ze placa ,co jest rzadkoscia ,ja mieszkam tutaj juz sporo i nie spotkalam sie z nikim komu ,by za wychowawczy placono.Jak kolezanka wyzej napisala,ze trzeba wczesniej zaklepac miejsce w zlobku ,bo nie ma miejc ,a czemu ,bo kazdy wraca do pracy ,jakby placili 70% za siedzenie w domu z dzieckiem ,to nikt by nie zrywal 3-miesiecznego niemowlaka i lecial do pracy ,jak by dostawal te 70 %,wierz mi prawie kazda kobieta siedziala by w domu z dziecmi :039:
 
 
 
monisia 
Poczatkujacy

Dołączyła: 01 Paź 2007
Posty: 19
Skąd: Enkhuizen
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 5:57 pm   Do Remasi

Bardzo dziękuje
i mam ogromna prośbę czy mogłabys mi napisać takie podanie o ciagły wychowawczy,nawet bezpłatny.Nie zostawie 4 miesiecznego bąbla w przedszkolu żeby zarobic pare groszy.Z góry dziekuje i pozdrawiam
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Śro Sty 30, 2008 7:10 pm   

Hej,
Nie wiem czy ten post jest do mnie skierowany czy do Remasi..ale spytaj najpierw pracodawce , bo pracodawca powinien miec gotowy formularz(druczek) do wypelnienia nie trzeba sie meczyc z podaniem.
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Śro Mar 26, 2008 9:40 pm   

w tej chwili ouderschapsverloof jest platny w hoelderskiej oswiacie juz nie 70 % ale tylko 55%,
pozdrawiam, malgosia
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Czw Mar 27, 2008 10:05 am   

Zgadza sie ale nie kazde CAO....
Cytat:
Ouderschapsverlof is een vorm van onbetaald verlof. Meestal krijgt u over de verlofuren dus geen loon doorbetaald. Maar het is mogelijk dat in de cao of een bedrijfsregeling is geregeld dat uw werkgever wel (een deel van) uw loon doorbetaalt.

PZDR
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Śro Maj 21, 2008 4:12 am   Prosze o rade

Witam wszystkich, prosze o rade i wasze opinie,
pracuje w holandii od 2 miesiacy, dostalam pol roczny kontrakt holenderski (pracuje w hotelrastwie), wlasnie dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy. moje pytanie jest takie, czy pracodawca moze nie przedluzyc mi kontraktu, jesli dowie sie ze jestem w ciazy? Jesli tak to co wtedy? O co moge ewentualnie sie ubiegac?Slyszalam, ze normalnie o urlop macierzynski, ale nie dowierzam, lub zasilek dla bezrobotnych?

Drugie pytanko, co z ubezpieczeniem, czy to co odtraca mi pracodawca ok 100€ jest wystarczajace, abym mogla pojsc do lekarza?czy musze sie doubezpieczyc? czy ewentualnie moge przylaczyc sie do ubezpieczenie meza?

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Śro Maj 21, 2008 10:18 am   

Cytat:
Als zwangere of pas bevallen vrouw wordt u dus goed tegen ontslag beschermd. Toch heeft uw werkgever soms nog wel mogelijkheden om uw contract te beëindigen. Tijdens de proeftijd is ontslag bijvoorbeeld altijd mogelijk, ook al bent u zwanger. Na uw proeftijd kan uw werkgever de rechter altijd vragen om uw contract te beëindigen, ook als u zwanger bent. Maar de rechter zal altijd bekijken of het ontslag niets met uw zwangerschap te maken heeft. Ook een ontslag op staande voet is mogelijk, als u daar aanleiding toe geeft. En een tijdelijk contract kan tijdens uw zwangerschap of na de bevalling gewoon aflopen.

Ontslaat uw werkgever u terwijl hij dat niet mag, dan kunt u daartegen actie ondernemen.


A jesli chodzi o ubezpieczenie to zalezy jakie masz ubezpieczenie.Basis verzekering zwraca ci 100% poloznej i szpitala, ale za porod w szpitalu nalezy potem doplacic pewna sume...
Cytat:
In 2008 geldt een wettelijke eigen bijdrage van EUR 3,70 (was EUR 3,60) per uur kraamzorg.
Als de bevalling zonder medische indicatie in het ziekenhuis plaatsvindt, geldt er voor zowel moeder als kind een wettelijke eigen bijdrage van EUR 14,50 per opnamedag. Wat het ziekenhuis per dag meer berekent dan EUR 104,40 (was EUR 102,00) komt daar nog bovenop.

Czyli 14.50 za dzien pobytu + eigen bijdrage za szpital okolo 104.40.

Jesli jest to aanvullende(pelne,dodatkowe) nie placisz nic.Aha i zawsze maz moze cie podciagnac do swego ubezpieczyciela.
Ta suma 100 euro co ci pracodawca odciaga to basis czy aanvullende?


PZDR
 
 
ewcia.pol 
Mega gaduła

Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 1071
Skąd: GLD
Wysłany: Czw Maj 22, 2008 4:39 am   

hmm czyli moze nie przedluzyc mi kontraktu jednum slowem.
Szczerze mowiac , ciezko sie dowiedziecm co oni odciagaja. dzis dostalam informacje, ze musze sie zglosic do menzis, i samej sie tam dogadac. Podobno to co odciagaja z pensji, nie jest wystarczajace, trzeba dokupic indywidualnie.

A wiesz moze cos, o urlopie , czy jesli nie przedluza mio kontraktu, to czy potem po urodzeniu dostane ten ich zwangerschap uitkering??czy juz w tym momencie nie bedzie mi sie nalezal??
Dzieki za odp.

Pozdrawiam
 
 
baba jaga 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 466
Skąd: Z klanu Nosferatu
Wysłany: Czw Maj 22, 2008 7:49 am   

Cytat:
Podobno to co odciagaja z pensji, nie jest wystarczajace, trzeba dokupic indywidualnie

Powinno ci wystarczyc,jak napisalam wyzej kazde basis ubezpieczenie jest wystarczajace,zostaje pokryta twoja polozna i porod w szpitalu !Tu http://www.menzis.nl/uplo...ingenwijzer.pdf

Jesli chodzi o urlop to
Cytat:
Als u werkloos bent en een WW-uitkering, Ziektewetuitkering of een arbeidsongeschiktheidsuitkering ontvangt, hebt u recht op zwangerschapsverlof en bevallingsverlof. U vraagt dit aan bij het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen.


PZDR
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Maj 26, 2008 1:47 pm   Re: Prosze o rade

ewcia.pol napisał/a:
moje pytanie jest takie, czy pracodawca moze nie przedluzyc mi kontraktu, jesli dowie sie ze jestem w ciazy? Jesli tak to co wtedy? O co moge ewentualnie sie ubiegac?Slyszalam, ze normalnie o urlop macierzynski, ale nie dowierzam, lub zasilek dla bezrobotnych?


z tego co wiem to moze ci nie przedluzyc kontraktu...

moja kolezanka byla w takiej samej sytuacji jak ty... miala kontrakt na 6 miesiecy... i ostatni miesiac jaki tam pracowala poszla na zwangerschapsverlof... po tym jak sie jej kontrakt skonczyl to jej nie przedluzyli... aczkolwiek dostawala pieniadze z SZW... gdzie wczesniej sie zglosila i wypelnila odpowiednie formularze... zobacz sobie na strone SZW gdzie znajdziesz wiecej info... strona jest po niderlandzku... aczkolwiek mozesz ja wyswietlic rowniez po angielsku...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group