NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
maciezynski i wychowawczy
Autor Wiadomość
wojtasuk
Poczatkujacy

Dołączył: 08 Maj 2013
Posty: 2
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 2:07 pm   

Witam

Moja dziewczyna pracuje na kontrakcie w którym ma zapisane: 12h - 36h pracy tygodniowo. Jej szef nazywa go kontraktem "flex" ponieważ płaci jej za dni w które pracuje. Przez ostatnie dwa lata mając ten kontrakt pracowała mimo wszystko średnio 4-5 dni w tygodniu. Przez co jej pensja średnio wahała się między 1100E -1300E netto.
Jakie w takim przypadku są przyznawane pieniędze kiedy kobieta jest te 16 tygodni na macierzyńskim.
Czy liczy się je od min. liczby godzin w kontrakcie?
Bądź czy wyciąga się jakąś średnią godzin/zarobków? Jeśli tak to za jaki okres?

Z góry dziękuję za odpowiedź
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 6:14 pm   

wojtasuk, bedzie dostawala 100% od sredniej z ostatnic 12 m-cy
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Wto Lip 02, 2013 11:06 pm   

Taki przyklad:
Kobieta pracowala 4 lata w Polsce. Po przyjezdzie do Holandii podjela prace po 5-ciu tyg od zakonczenia pracy w Polsce. W Holandii przepracowala 24 tyg i zostala zwolniona (mozna powiedziec) z powodu ciazy.
Czy ta kobieta ma jakiegolwiek prawo do chorobowego i ewentualnie pozniej maciezynskiego?
Czy okres pracy w Hlandii jest wymagane te magiczne 26 tyg aby nabyc uprawnienia do roznych swiadczen?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Lip 03, 2013 12:27 am   

Jagoda97 napisał/a:
Czy okres pracy w Hlandii jest wymagane te magiczne 26 tyg aby nabyc uprawnienia do roznych swiadczen

tak bezwzgednie . Bez tego nie moze sie starac o WW a ze juz nie pracuje nie ma sie gdzie zglosic na chorobowe .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Lip 03, 2013 6:18 pm   

baileys napisał/a:
Jagoda97 napisał/a:
Czy okres pracy w Hlandii jest wymagane te magiczne 26 tyg aby nabyc uprawnienia do roznych swiadczen

tak bezwzgednie . Bez tego nie moze sie starac o WW a ze juz nie pracuje nie ma sie gdzie zglosic na chorobowe .

a na chorobowe po jakim czasie pracy mozna isc?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Lip 03, 2013 7:39 pm   

Jagoda97Na chorobowe mozesz isc juznnawet na drugi dzien pracy , ale zwykla grypa nie przejdzie tak samo jak i z powodu ciazy . No ale w jej wypadku teraz to juz musztarda po obiedzie bo jak jest zwolniona to nie ma gdzie tego zglosic .
tak ps.
Nie byla chora a poprostu "zwolniona " i teraz chce na chorobowe ?

[ Dodano: Śro Lip 03, 2013 8:00 pm ]
Ludzie ktorzy przepracowali minimum 26 tyg moga zglosic chorobowe w UWV nawet do 4 tyg po zakonczeniu kontraktu . Tylko ze ich WW zasilek bedzie jeszcze lecial dale i dopiero po 13 tygodniach zacznie sie chorobowe .

[ Dodano: Śro Lip 03, 2013 8:24 pm ]
Znalazlam cos na temat chorobowego bez pracodawcy .
W zaleznosci czy dziewczyna w ostatnich 2 miesiacach miala przepracowane PELNE 16 dni . Jesli tak to MOZE miec prawo do zasilku chorobowego jesli zglosi chorobowe w ciagu tygodnia od ostatniego dnia pracy do UWV .
Uwazaj jednak na to ze jesli w tej chwili zglosi w UWV chorobowe z powodu ciazy to musi tez miec naprawde powazny powod . Bo dziewczyna juz nie pracuje wiec z powodu ciezkiej pracy lub cos w tym stylu nie przejdzie . A wymyslanie chorob moze byc ryzykiem bo verzekeringsarts moze poprosic np lekarstwa lub zapytac o rewalidacje/leczenie a i prosza czesto o pozwolenie na wglad do akt medycznych .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Śro Lip 03, 2013 8:01 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Śro Lip 03, 2013 11:28 pm   

Dzieki :039:
 
 
AnjaAnja74
Poczatkujacy
AnjaAnja74

Wiek: 49
Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 3
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 9:45 pm   Re: maciezynski i wychowawczy

Czesc-moze ktos czy sa wystawiane w holandii zaswiadczenia chorobowe ktore beda rowniez honorowane przez polski zus????? Jestem w ciazy -ostatnie 4 tyg i na ten czas potrzebne mi zaswiadczenie abym nie starcila prawa do pobierania zasilku macierzynskego w Polsce. Bede wdzieczna za pomoc!!!
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 9:57 pm   

AnjaAnja74 napisał/a:
czy sa wystawiane w holandii zaswiadczenia chorobowe

W NL nie wystawiaja czegos takiego . A co ci da zwolnienie z NL jak w PL chcesz pobierac poslkie swiadczenie/zasilek ?
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Paź 14, 2013 9:59 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AnjaAnja74
Poczatkujacy
AnjaAnja74

Wiek: 49
Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 3
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:12 pm   

Przeczytalam gdzie sa sa jakies zaswiadczenia honorowane w calej UE. Jak bede miala takie zasiwadczenie to ustanie stosunek pracy w Polsce, jak urodze wysle akt urodzenia i przez rok macierzynski. Taki mam plan

Dodano: Pon Paź 14, 2013 10:15 pm
Poprawka"to nie ustanie stosunek pracy" Teraz mam urlop wychowawczy i brakuje mi 2 tygodni zeby miec ciaglosc zwolnien. Inaczej musze wracac do Polski, tam byc pod opieka gina i miec zwolnienia, rodzic i dopiero po porodzie wrocic. Nie musze byc w Polsce aby pobierac zasilek macierzynski
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:20 pm   

AnjaAnja74,
1) w NL nie ma zaswiadczen chorobowych z powodu ciazy , i ogolnie nie wystawiaja "L4". Ciaza nie jest tu traktowana jak choroba i chorobowego nie dostaniesz z powodu ciazy .
2) Jak tu nie pracowalas i nie mialas zadnego dochodu to jak chcesz dostac sie na chorobowy .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Paź 14, 2013 10:21 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:25 pm   

AnjaAnja74,
Cytat:

Teraz mam urlop wychowawczy i brakuje mi 2 tygodni zeby miec ciaglosc zwolnien. Inaczej musze wracac do Polski, tam byc pod opieka gina i miec zwolnienia, rodzic i dopiero po porodzie wrocic.


Nic z tego nie rozumiem jaki urlop wychowawczy i to tu w Holandii ?
Jaka ciaglosc zwolnien ? popytaj na jakims forum gdzie odpowiadaj prawnicy ?

naprawde pierwsze slysze o tym, o co pytasz .
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Paź 14, 2013 10:27 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AnjaAnja74
Poczatkujacy
AnjaAnja74

Wiek: 49
Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 3
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:29 pm   

Dzieki za zainteresowanie moim tematem.
Ad1. Wiem ze nie ma tutaj L4, ale jednczesnie jest koniecznoscia wziecia uelopu macierzynskiego 4 tyg przed palnowanym terminem. To mnie nie dotyczy bo ja tu nie pracuje a chce miec macierzynski z swojego zakladu pracy z Polski
Ad2. To w Polsce chce pobierac macierzynski z swojego zakaladu pracy. Jeszcze raz opisze sytuacje. Mam w Polsce prace , umowe na czas nieokreslony, 3.5 roku temu poszlam na macierzynski i nastepnie na wychowawczy. W tym czasie wyjechalam do Holandii.Teraz jestem w ciazy i moj zaklad pracy w Polsce wie o tym. Wychowaczy konczy mi sie 24 stycznia a porod mam dopiero na 20 lutego. Jak nie stawie sie w pracy po 24 stycznia to w sensie prawnym porzuce prace/ Wiec chce miec jakies zaswiadczenie z tad ze nie moge pracowac i to zaswiadczenie musi byc honorowane pzrez polskie prawo. Czytalam ze np zwolnienia z Anglii-tez nie l4 ale wg tamtego prawa sa honorowane w polsce. i szukam takiego rozwiazania tutaj.

Dodano: Pon Paź 14, 2013 10:32 pm
A urlop wychowawczy öuderschapverlof'tez jest tutaj-chyba 16 tyg tylko malo kto z tego korzysta. Doczytalam sie ze sa to urlopy bezplatne i ta regulacja weszla w zycie jakos od 2009 roku.
A co do swojej sprawy chyba udam sie do prawnika ktory zna tez troche polskei prawo-oglaszaja sie tacy ....
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:41 pm   

AnjaAnja74,


Cytat:


ale jednczesnie jest koniecznoscia wziecia uelopu macierzynskiego 4 tyg przed palnowanym terminem. To mnie nie dotyczy



sama sobie wlasciwie odpowiedzialas juz na pytanie

obawiam sie ze nie otrzymasz takiego zaswiadczenia , a to ze jestes wciazy nie obliguje nawet huisarts do tego by je wystawil , tego tu nie przeskoczysz

(przyszlo mi na mysl , moze ginekolog ,lub prowadzaca Cie polozna ? )


Ps.
co prawda przytoczony tekst dotyczy osoby przebywajacej w Polsce , byc moze bedzie to swego rodzaju podpowiedz ... ?

znalezione w necie

Cytat:
Jeśli przerwie Pani urlop wychowawczy i wróci do pracy a następnie uda się na zwolnienie lekarskie nabędzie Pani prawo do zasiłku chorobowego, może i nawet do dnia porodu. Jest jedynie taki warunek: art.4.1. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa -
" Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu",
tzn. że musiałaby Pani przepracować 30 dni aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego.

Niewykorzystana część urlopu wychowawczego nie przepada, będzie go mogła Pani wykorzystać do dnia ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

zrodlo tu http://mjakmama24.dlarodz...ie-wychowawczym
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
Ostatnio zmieniony przez Gochna H Pon Paź 14, 2013 11:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 10:46 pm   

AnjaAnja74 napisał/a:
A urlop wychowawczy öuderschapverlof'tez jest tutaj-chyba 16 tyg tylko malo kto z tego korzysta.
korzysta kazda kobieta ciezarna .
AnjaAnja74 napisał/a:
Doczytalam sie ze sa to urlopy bezplatne i ta regulacja weszla w zycie jakos od 2009 roku.
bosze kobieto to naucz sie czytac kazdy urlop mciezynski jest tu platny o ile maials przed takowym zrodlo dochodu .
AnjaAnja74 napisał/a:
Wiem ze nie ma tutaj L4, ale jednczesnie jest koniecznoscia wziecia uelopu macierzynskiego 4 tyg przed palnowanym terminem.
tak jesli masz tu prace lub inne zrodlo dochodu .
AnjaAnja74 napisał/a:
To mnie nie dotyczy bo ja tu nie pracuje a chce miec macierzynski z swojego zakladu pracy z Polski
i bardzo dobrze zauwazylas .
Tu niespotkalam lekarza ktory by chcial wystawic ci zwolnienie w NL na ktorym sie by podpisal i wystawil ci pieczatke na tym papierku , a tym bardziej ze nie pracujesz i jestes zdrowa .
Powiem jeszcze raz jak osobie roztagnietej : zeby dostac zwolnienie musisz tu pracowac/miec jaki kolwiek zasilek /dochod a przedewszystkim byc chora , nikt ci nie wystawi zwolnienia jak jestes zdrowa tylko i wylacznie z powodu ciazy/ ze jestes w ciazy .CIAZa TO NIE CHOROBA i nie ma na nia/z tego powodu zwolnien chyba ze jestes pod opieka ginekologa ew. l.domowego i masz jakies powiklania .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Pon Paź 14, 2013 10:48 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group