NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Pią Cze 07, 2013 10:49 am
Niepelnosprawnosc w NL
Autor Wiadomość
tess002 
Poczatkujacy

Dołączyła: 17 Lis 2008
Posty: 7
  Wysłany: Czw Lip 28, 2011 1:55 pm   Niepelnosprawnosc w NL

Czy kto sie orientuje jak wyglada sprawa z zatrudnieniem
niepelnosprawnych (lekki/umiarkowany stopien niepelnosprawnosci
)w Nl. Czy pracodawca otrzymuje jakies benefity i chetnie
zatrudni taka osobe czy tez lepiej sie nie chwalic ,ze
posiada sie grupe inwaldzka? Czy sa jakies ulgi podatkowe
,doplaty na mieszkanie,social,etc dla takich osob?
Czy wystarczy ze grupa inwalidzka zostala przyznana w PL
czy tez trzeba przejsc przez jakies komisje lekarskie w Holandii
i czy w zwiazku z tym trzeba przetlumaczyc dokumenty ze szpitala,itd?
Dodam,ze mam dopiero niecaly rok przepracowany legalnie w NL..
Pozdrawiam:)
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Lip 28, 2011 2:26 pm   Re: Niepelnosprawnosc w NL

tess002 napisał/a:
Czy wystarczy ze grupa inwalidzka zostala przyznana w PL


nie... nie wystarczy... grupa inwalidzka musi byc przyznana tutaj...
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Czw Lip 28, 2011 5:40 pm   

ostatnio byla propozycja zeby pracodawcy placili 5000e za kazdego nie zatrudnionego niepelnosprawnego ktory powinien byc zatrudniony ilosciowo a nie jest ale jak narazie nie wprowadzili tego w zycie

za to uwalaja PGB i odylaja niepelnosprawnych po pomoc do gmin
 
 
radomscy 
Poczatkujacy

Wiek: 48
Dołączył: 20 Maj 2011
Posty: 1
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 1:35 am   

Pytanie
Czy są dla osób niepełnosprawnych jakieś przywileje
słyszałem że maja zniżke na podatek drogowy za auto
albo dopłate do auta przystosowanego dla osoby niepełnosprawnej
że szybciej można mieszkanie socjalne dostać .
Bo o karcie parkingowej już słyszałem że wymieniaja polskie na holenderskie
bo z polską sa same problemy (brak hologramu) i policja myśli że to nie są
oryginały osobiście 3 razy ganiałem po komisariatach bo wystawili mandat za parkowanie w miejcach dla niepełnosprawnych średnio 300 EUR
Dodaje że nie chodzi o przyznanie renty tylko uznanie niepełnosprawności .
Jak to załatwić
Jakaś instytucja to załatwia ???
Ja nieznam sie na tych papierkach
Do kogo sie zgłosić ?????????
 
 
bagniaczka 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 06 Lis 2008
Posty: 955
Skąd: Tilburg
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 5:39 am   

Zglos sie do Matschapelijke Werk w Twojej gminie, tam Ci powinni pomoc, a przynajmniej udzielic potrzebnych informacji.
_________________
<cenzura>
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 9:24 am   

radomscy,Zeby miec jakie kolwiek profity ( poza karta parkingowa ) musisz miec tu uznany stopien niepelnosprawnosci , takie papiery wydaje UWV .
Karta parkingowa jest wazna tylko 5 lat .Nastepnym razem tez bedziesz potrzebowal oswiadczenia z UWV o niesprawnosci lub przejsc komisje lekarska . Znizka na podatek drogowy dostaniesz jak UWV uzna stopien/% twojego inwalictwa oraz jak bedziesz spelnial dodatkowe warunki .
Pomoc z GBA w dopasowaniu auta jest tylko mozliwa jak masz ozeczenie z UWV o niepelnosprawnosci .
W NL inaczej jest uznawany stopien inwalidztwa jak w PL .
Zeby dostac jaki kowiek "zasilek "na inwalidztwo musial bys miec conajmniej 35% . Zeby takowe dotac w twoim wypadku bedzie bardzo trudno .
p.s. w innym poscie napisales ze masz zwyrodnienie stawu , czemu tego nie poddasz leczeniu/operacji ?
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Pią Cze 07, 2013 11:07 am   

radomscy napisał/a:
Pytanie


Jak to załatwić
Jakaś instytucja to załatwia ???
Ja nieznam sie na tych papierkach
Do kogo sie zgłosić ?????????



Juz kiedys pisalam na forum, powinienies zaczac od lekarza domowego, ale to jest droga pod gorke, bo huisarts to jednoczesnie lekarz pierwszego ....drugiego i trzeciego kontaktu robi tu nie tylko za lekarza rodzinnego,ale i chirurga ,ginekologa, laryngologa itd...
To, ze w Polsce wydano Ci zaswiadczenie o niepelnosprawnosci nie ma tu wiekszego znaczenia tym papierkiem to mozna sobie najwyzej cos podetrzec ..
Zeby korzystac z tutejszych udogodnien/przywilejow powinienies koniecznie posiadac inwalidztwo uznane w Holandii i to przez tutejszego lekarza z UWV inaczej nie ruszysz z miejsca .
 
 
shedy
Poczatkujacy

Dołączył: 04 Paź 2007
Posty: 5
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 1:55 pm   Grupa

Witam Troche odswierze temat.
Jestem po zlamaniu kregoslupa I po dwoch operacjach. Bylem pod opieka Arbo I na szczescie moj szef dostosowal warunki pracy do mnie wiec nie mam wiekszego problem ( nie chce renty ) ale moj szef powiedzial mi zebym sie zapytal o grupe .Niestety nie wiem jak sie za to zabrac, Troche czytalem na ten teman ze musze sie udac do lekarza domowego ( na szczescie lecze sie tutaj juz prawie 6 lat I ostania operacje mialem 2 lata temu w holandii).
Ale co potem ?
I na co moge liczyc : oprucz z tego co wiem jakis profitow dla pracodawcy , czy ja moge cos itrzymac ??( dodatki czy cos )
 
 
Panicelinka 
MODERATOR
panicelinka

Pomogła: 36 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2009
Posty: 2325
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 8:42 pm   

shedy napisał/a:
I na co moge liczyc : oprucz z tego co wiem jakis profitow dla pracodawcy , czy ja moge cos itrzymac ??( dodatki czy cos )


jesli mozesz to rozwin temat
jakie profity dla pracodawcy ?i z jakiego tytulu ( niepelnosprawnosci? )nie bardzo rozumiem skoro pracujesz nie jestes chory ,ani na chorobowym nie przebywasz , to o co chodzi z ta grupa ?
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Pią Kwi 22, 2016 11:41 pm   

Panicelinka, w Polsce jest tak ( a przynajmniej było, jak się kilka lat temu tym tematem interesowałam), to pracodawca mogl dostać dofinansowanie na doposażenie stanowiska dla osoby niepełnosprawnej.
Nie wiem czy nie było tez tak, ze pracodawca dostawal comiesieczna kwote z przeznaczeniem na wynagrodzenie dla zatrudnionej niepełnosprawnej osoby z orzeczona grupa.
Wydaje mi się, ze w NL niema tak dobrze, choć to tylko moje przypuszczenia :039:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Sob Kwi 23, 2016 9:04 am   

agastepa13, w NL jest tk samo .
Aby pracodawca dostal co kolwiek pracownik musi miec orzeknieta grupe /procent niepelnosprawnosci .

shedy, najlepiej jak zadzwonisz do UWv , bo to oni sa sa odpowiedzialni za sprawe orzeczen niepelnosprawnosci i przedlozysz swoj problem/pytanie .
shedy napisał/a:
na co moge liczyc : oprucz z tego co wiem jakis profitow dla pracodawcy , czy ja moge cos itrzymac ??( dodatki czy cos )
jezeli orzeczenie niesprawnosci bedzie powyzej 35% to tyle procent z wyplaty dostaniesz w chwli braku jakich kolwiek dochodow pozatym zadnych dodatkow czy innych profitow nie ma o ile nie jestes obloznie i przeciagle chory . Ponizej 35 % nie dostaniesz nic .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Sob Kwi 23, 2016 9:05 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
exi 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączyła: 12 Maj 2016
Posty: 7
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 6:07 pm   

czy pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z niepełnosprawnością ? czy maja z tego tytułu korzyści ?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 6:41 pm   

przeniesione:
exi napisał/a:
Witam mam kilka pytań dotyczących niepełnosprawności, czy może ktoś odpowiedzieć, gdyż nie mam się do kogo zwrócić. Przybliżę może moją sytuacje. Mam 33 lata od listopada zauważyłam u siebie problem ze słuchem. Zrobiłam w nl ogólne badanie słuch- nie wyszły dobrze. Skierowali mnie na rezonans magnetyczny, konsultację i wynik będe mieć na początku czerwca. Mój niedosłuch stał się zauważalny dla mnie jak i dla ludzi z którymi przebywam. Z tego powodu mam problem ze znalezieniem pracy oprócz tego zaczełam się leczyć na alergię, astmę i nadciśnienie biorę na to systematycznie leki. Mam pytanie czy jeśli wynik się potwierdzi i rzeczywiście jest coś nie tak z moim słuchem mogę starać się o stopień niepełnosprawności ? rentę? czy może jest jakaś instytucja która pomoże mi znaleźć pracę dla mnie ponieważ moje dolegliwości sprawiają, że nie do wszystkiego się nadaję. Dodam że od ok 4 lat pracowałam tu dorywczo od ok roku jestm zameldowana w nl i mieszkam z narzeczonym obecnie nie pracuję. Proszę o odpowiedz dziękuję i pozdrawiam
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
exi 
Poczatkujacy

Wiek: 42
Dołączyła: 12 Maj 2016
Posty: 7
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 7:21 pm   

czy ktoś odpowie?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Maj 12, 2016 7:40 pm   

exi, a w jakim stopniu masz ta astme ?
Bo uwiez mi astma nadcisnienie to nie jest powod do otrzymania renty , no chyba ze juz jezdzisz z butla i respiratorem . Kiedys mozna bylo probowac ale teraz , w tych czasach to szanse sa malutkie na jakie kolwiek pieniazki z UWV . Pozatym by sie ubiegac o WIA musisz byc na poczatek na chorobowym juz dluzszy czas i tu sie leczyc . Po okolo roku zaczna specjalny trajekt tzw reintegracji spoor 1 lub 2 . I jezezli uznaja ze jestes na minimum 35% nie zdolna do pracy to dostaniesz jakies 23-26 % twoich srednich dochodow z ostatniego roku przed chorobowym . A ze sluchem to musiala bys byc naprawde prawie glucha zeby o co kowiek sie starac . Mozesz co najwyzej dostac indykacje ale watpie zeby ci przyznali rente na tyle wysoka zebys mogla z niej przezyc . Co do sluchu to powiem tak moj ojciec ma w prawym uchu 75% utraty sluchu a w lewym 48% ale dostal super aparaciki i normalnie funcjonuje , jesttez mozliwosc wszczepienia aparatow sluchowych ale ojciec uwaza ze w jego wieku jeszcze " za mlody " hahaha
Co do astmy to tez wiem z doswiadczenia co pisze poniewaz moj partner ma Astme i COPD ( 3) i ma indykacje ozeczona na 32% . i nie dostaje nic z UWV ale mial szczescie ze w tamtych czasach ( teraz to zlikwidowali ) zalapal sie na chronione miejsce pracy .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Maj 12, 2016 9:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group