NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
ROZLICZENIE W POLSCE CZY W HOLANDII
Autor Wiadomość
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Śro Sty 21, 2009 5:41 pm   

Ja też tak zrozumiałam i odpowiedź jest taka sama. Polacy pracujący tylko i wyłącznie w Holandii rozliczają się nadal z polskim US, ale na innych zasadach niż przed abolicją. Obliczają podatek do zapłacenia w PL metodą odliczania proporcjonalnego (wychodzi do zapłaty bardzo duża kwota), a następnie metodą odliczenia z progresją (jeśli pracowało się tylko w NL, to podatek obliczony tą metodą wynosi 0 zł.). Różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym tymi dwoma sposobami obejmuje ulga abolicyjna. Czyli jeśli nie pracowało się w PL, to nie dopłaca się ani złotówki. Jeśli zaś pracowało się i w PL i w NL, to dopłaca się do polskiego US tylko kwotę wyliczoną metodą odliczenia z progresją (dużo korzystniejszą).
Przed abolicją nawet jeśli nie pracowało się w PL, to i tak musiało się dopłacać do polskiego US niezłą kwotę. Zatem różnica w obliczeniach przed i po abolicji jest istotna również dla pracujących tylko i wyłącznie w NL.
 
 
pilot_80 
Poczatkujacy

Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 3
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 9:34 am   

mi powiedzieli w urzędzie skarbowym w jastrzębiu, że nie muszę wykazywać dochodów uzyskanych w holandii, a pracowałem też pare dobrych miesięcy w PoLsce w 2008 roku. więc jak jest to możliwe co piszecie?
 
 
m4rcin 
MODERATOR

Pomógł: 68 razy
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 4159
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 9:56 am   

Jakbys nie musial wykazywac dochodow, to po co cala ta abolicja?
_________________
Nie jestem zupa pomidorowa, zeby mnie wszyscy lubili ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S. Lem

"I kto wie... może kiedyś znajdziemy zastosowania dla komputera
z taktowanym zegarem 50 MHz procesorem centralnym?
Bill Machrone, 1991-09-24
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 11:02 am   

pilot_80 napisał/a:
mi powiedzieli w urzędzie skarbowym w jastrzębiu, że nie muszę wykazywać dochodów uzyskanych w holandii, a pracowałem też pare dobrych miesięcy w PoLsce w 2008 roku. więc jak jest to możliwe co piszecie?

A mnie w "moim" US poinformowali, że nie ma żadnej ulgi abolicyjnej od 2008 roku i nadal muszę rozliczać się na takich samych zasadach jak przed abolicją, czyli dopłacić kilkanaście tysięcy. Takich informacji udzielają w informacji US. Ja nie wiem na jakich zasadach są rekrutowani pracownicy polskich urzędów, ale ma to niewiele wspólnego z wiedzą i kompetencją, niestety...
Jeśli chcesz uzyskać w miarę wiarygodne informacje to zadzwoń na nr ogólnopolskiej informacji podatkowej: 0-801-055-055 z tel. stacjonarnego lub (022)330-03-30 z komórki i wybierz tonowo "7". Albo zadzwoń do Izby Skarbowej, ale w jakimś większym mieście np. Kraków, tam udzielą ci fachowej porady.
Dopóki Polska nie podpisze z Holandią nowej umowy, to każdy Polak mający rezydencję podatkową w Polsce musi rozliczać się z polskim US. Z tą różnicą, że jeśli pracuje tylko w Holandii to do polskiego US nic nie dopłaca, gdyż od 2008 roku obowiązuje ulga abolicyjna (rozlicza się tylko informacyjnie).
 
 
Pablo Escobar 
Poczatkujacy
Puta Madre!!!

Wiek: 37
Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 32
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon Lut 09, 2009 12:57 pm   

Dobrze rozumiem, chciałbym rozliczyć się tylko ''informacyjnie'' jak to napisałeś, z polskim US i teraz jak to zrobić? Mam w ręku jaaropgraaf i co dalej?

Pozdro
Ostatnio zmieniony przez Pablo Escobar Pon Lut 09, 2009 12:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
annab 
Gaduła
zocha

Dołączyła: 20 Lis 2008
Posty: 114
Wysłany: Pon Lut 09, 2009 2:16 pm   

czy ingehouden bijdrage zvw to składki na ubezpieczenie zdrowotne
 
 
Krisztof1 
Poczatkujacy


Wiek: 38
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 15
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Wto Lut 10, 2009 11:00 pm   

w 2008r. przepracowałem 2 tygodnie poczym wyjechałem do holandii. Rozliczając się w polsce za te 2 tygodnie w polsce i prawie cały rok pracy w holandii to podejrzewam że będe musiał coś dopłacić i mam pytanie ile niewiecej bede musiał dopłacić? niewiem czy mam się szykować na setki złotych czy tyśące w nl zarabiam średnio 2000 euro miesięcznie netto w nl śćąga mi z wypłaty 42%.
 
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Śro Lut 11, 2009 5:53 pm   

Krisztof1 napisał/a:
w 2008r. przepracowałem 2 tygodnie poczym wyjechałem do holandii. Rozliczając się w polsce za te 2 tygodnie w polsce i prawie cały rok pracy w holandii to podejrzewam że będe musiał coś dopłacić i mam pytanie ile niewiecej bede musiał dopłacić? niewiem czy mam się szykować na setki złotych czy tyśące w nl zarabiam średnio 2000 euro miesięcznie netto w nl śćąga mi z wypłaty 42%.

Obliczasz podatek do zapłacenia w Polsce dwoma metodami. Pierwsze metodą odliczenia proporcjonalnego (wychodzi do zapłaty potężna kwota), a następnie metodą wyłączenia z progresją. Metoda z progresją polega na tym, że dochód holenderski bierze się pod uwagę tylko do obliczenia stopy procentowej według której opodatkowuje się następnie twój dochód w Polsce (wyjdzie niewiele). Do polskiego US dopłacasz tylko to co ci wyjdzie metodą wyłączenia z progresją. Różnicę pomiędzy podatkiem obliczonym tymi dwoma metodami pokrywa tzw. ulga abolicyjna, którą wykazuje się w załączniku do PIT-36. Ten załącznik to PIT/O.
 
 
Gagatek86 
Poczatkujacy

Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 12:38 pm   

To ja mam takie pytanie -Jesli sie rozlicze w Holandi i w Polsce to jak bede bral zaswiadczenie z US np do stypendium socjalnego to bedzie na nim pisalo ze zarobilem iles tam zl tak, pomimo ze nie pracowalem w polsce ani jednego dnia ?? Prosze o odpowiedz.
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Czw Lut 19, 2009 5:13 pm   

Gagatek86 napisał/a:
To ja mam takie pytanie -Jesli sie rozlicze w Holandi i w Polsce to jak bede bral zaswiadczenie z US np do stypendium socjalnego to bedzie na nim pisalo ze zarobilem iles tam zl tak, pomimo ze nie pracowalem w polsce ani jednego dnia ?? Prosze o odpowiedz.

Z polskiego US wybierzesz zaświadczenie, że zarobiłeś ileś tam w Holandii.
 
 
Didi78 
Poczatkujacy

Dołączyła: 04 Wrz 2008
Posty: 33
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 9:30 am   

więc lepiej się rozliczyc w polsce z holenderskiego zarobku , bo później wejdzie jakas nowa ustawa i będą kary naliczane . Taki jest nasz rzad jak szuka pieniedzy . W zeszłym roku tez normalnie z mezem w Polsce wykazaliśmy dochody z NL i nic nie dopłacaliśmy mimo ,że 3 miesiące początku roku 2007 pracował maz w polsce.
 
 
yustyna 
Nieśmiały użytkownik

Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 70
Wysłany: Pią Lut 20, 2009 5:17 pm   

Didi78 napisał/a:
więc lepiej się rozliczyc w polsce z holenderskiego zarobku , bo później wejdzie jakas nowa ustawa i będą kary naliczane . Taki jest nasz rzad jak szuka pieniedzy . W zeszłym roku tez normalnie z mezem w Polsce wykazaliśmy dochody z NL i nic nie dopłacaliśmy mimo ,że 3 miesiące początku roku 2007 pracował maz w polsce.

Na nową ustawę odnośnie kar wcale nie trzeba czekać, bo już są. Jeśli US dowie się o dochodach zagranicznych to zabiera 75% tych dochodów + odsetki 15% w skali roku. Nikomu nie życzę.
Jeśli zaś rozliczałaś się za 2007 rok w Polsce z dochodów w Holandii (nie obowiązywała jeszcze ulga) i nic nie musiałaś dopłacać, to nie chcę cię martwić, ale masz źle obliczony podatek. W Polsce podatek wynosi conajmniej 19%, zaś w Holandii 2,5%, więc nie wiem jakim cudem mogłaś nic nie dopłacać. Zapewne tak jak większość osób nie rozdzieliłaś podatku dochodowego i składek na ubezp. społeczne, które w Holandii są jedną kwotą, tylko potraktowałaś całość jako podatek dochodowy.
Albo też twój mąż zarabia w Holandii naprawdę sporo i płaci tam podatek 42%. Wtedy faktycznie do polskiego US nic nie dopłacasz.
 
 
nollewska 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 547
Skąd: Veghel/Torrevieja
Wysłany: Pon Lut 23, 2009 11:20 pm   

Nalezy dokonac oceny zwrotu podatku za prace w Holandii, gdyz przewaznie sa zwroty podatku,a wiec warto przeliczyc i ewentualnie podjac decyzje o rozliczeniu sie z podatku holenderskiego przed holenderskim urzedem podatkowym. Natomiast w Polsce nalezy zglosic swoje dochody zagraniczne na odpowiednim formularzu (pit).
_________________
Nollewska
www.kancelariabean.com
Kancelaria Podatkowa On-line
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group