NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
nabudówka na dom
Autor Wiadomość
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 3:52 pm   nabudówka na dom

Mam takie pytanie, słyszałem że jeśli w "rzędzie" którykolwiek z sąsiadów ma już postawioną nabudówkę, to pozostali nie muszą uzyskiwać pozwoleń. Nie wiem czy to prawda, ale zakładam że tak. Czy ktoś z was stawiał taką nabudówkę i może podzielić się informacjami w jaki sposób, z jaką firmą i ile taka przyjemność kosztuje? Chciałbym wiedzieć mniej więcej z jakimi kosztami się liczyć i co tak na prawde jest potrzebne.

Z góry dziękuję za informacje.
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 4:33 pm   

To nieprawda ,ze jak sasiad ma dobudowke ,to Ty juz nie musisz miec pozwolenia.Jak ma sasiad ,to Tobie tez pozwola,ale trzeba poprosic pozwolenie.Jedynie jezeli dobudujesz max.2.5 metra z tylu domu od ogrodka,nie trzeba pozwolenia.Zalezy o jaka [nabudowke ] Ci chodzi
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 5:15 pm   

Dzięki za info,
a orientujesz się w kosztach takiej nabudówki i na co zwracać uwagę?
a chodzi mi o nabudówkę na piętro, to znaczy mam dom z 1 piętrem (parter+piętro) i chciałbym dorobić jeszcze jedno piętro.
Ostatnio zmieniony przez mlubinski Pon Lip 26, 2010 5:16 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Pon Lip 26, 2010 11:29 pm   

Zalezy czy chcesz casco ,a w srodku zrobisz sobie sam,czy wszystko ma zrobic firma,ale to jest drogo.Najlepiej zamowic casco ,a reszte zrobic samemu.Musisz tez sprawdzic konstrukcje domu ,czy utrzyma jeszcze jedno pietro [jakie dlugie i ile jest pali pod domem]
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 7:29 am   

no dobra, dzieki za info. gdzie moge poczytac o tym casco? czy wtrdy schody musialbym sam klasc czy sa wliczone? i w jaki sposob namierzyc firmy ktore to robia?
napisalas ze ze wszystkim jest drogo, czyli ile? 10k 20k 50k? fundamenty powinny wytrzymac skoro sasiedzi maja tez te nabudowki
 
 
jso 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 963
Skąd: Amsterdam
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 10:04 am   

Ja mam to zrobione. Po holendersku nazywa się to dakkapel, po polsku wykusz lub kukułka.

Nie potrzebujesz pozwolenia gdy spełniasz min. poniższe warunki:
- budynek nie ma statusu pomnika
- wykusz znajduje się z tyłu
- wysokość samego wykuszu nie przekracza 150 cm
- po lewej i prawej stronie wykusza masz min. 50cm przestrzeni
- są jakieś też minimalne odległości od szczytu i dolnej krawędzi dachu

Tutaj masz stronkę, gdzie odpowiadasz na pytania, a stronka odpowie, czy potrzebujesz pozwolenia: http://www.vrom.nl/bouwvergunningen_online

Ja zamawiałem wykusz z firmy http://www.ruiter-dakkapellen.nl/ o wymiarach 300x150, domki myślę mamy podobne - też mam szeregówkę parter+piętro+poddasze. W zależności od dodatkowych opcji cena potrafi się bardzo różnić, ja mam 2 okna otwierane, jedno nieotwierane i taki panel dzielący, ponieważ muszę zmienić konstrukcję dachu, bo jednej belki nie można było wyciąć ze względu bezpieczeństwa i mocno przeszkadza (będę miał wycinaną belkę skośną i wstawiony stalowy "narożnik"). Szyby mam jakieś lepsze (HR++), ale bez wywietrzników i bez rolety zewnętrznej (roleta zewnętrzna musi być super na upały, ale kosztowała u nich 800e). Moje są wykonane z drewna, a góra wykusza z jakiegoś sztucznego materiału, który wygląda jak drewno.

W tej firmie ruiter realizacja wyglądała tak, że po złożeniu zamówienia czekało się 6 tygodni na "wyprodukowanie" tego wykusza. Potem przyjechała jakaś wynajęta firemka składająca się z 3 Pakistańczyków (Ruiter zatrudnia podwykonawców), którzy przygotowali dziurę w dachu, po czym przyjechał dźwig i założył wykusz. Całość zrobili w 8 godzin, tyle, że brałem bez wykończenia. Koszt to chyba 5400e było. Co się potem okazało to, że okna były jedynie pomalowane podkładem i pomalować musiałem samemu, silikony między szybami i listwami trzymającymi wyglądały też fatalnie (musiałem położyć swoje). Na wykusz nie potrzebowałem pozwolenia ALE potrzebowałem pozwolenie na dźwig, który to przyjechał założyć. Co prawda potem sąsiad też sobie zakładał i pozwolenia na dźwig nie brał, a i też ci goście z Ruitera byli u mnie zaskoczeni, że załatwiłem pozwolenie, ale u mnie ulica wąska i musiałem mieć zagwarantowane, że będą wolne miejsca parkingowe, żeby dźwig wjechał. Z pozwoleniem miałem te miejsca zaklepane na dany dzień (miasto postawiło znaki, że zajęte tego i tego dnia w tych godzinach) i nie musiałem się szczególnie martwić. Pozwolenie na dźwig musiałem załatwiać sam i kosztowało mnie dodatkowe 120e + 2 wyjazdy do urzędów (ale procedura banalna).

Tak wygląda zakładanie prefabrykowanego wykusza. Za to większość moich sąsiadów brała firmy, które na miejscu ten wykusz budowały. Trwało to zawsze 1 tydzień, ale nie potrzeba dźwigu. Minus jest taki, że trzeba się jako tako wstrzelić z dobrą pogodą. Gość zaczynał pracę od 7 rano i kończył bardzo późno. Do tego stopnia... że spał u tych sąsiadów przez ten tydzień. Sąsiadom też ten gość wykończył wykusz od środka i zrobił schody (bez pozwolenia, u mnie w sąsiedztwie chyba tylko ja się przejmuje pozwoleniami ;-) ). Za wszystko wliczając schody skasował chyba 6000-7000e. Ich wykusz wygląda nieźle. Inni za to wzięli inną firmę budującą na miejscu i ich wygląda TRAGICZNIE. Najlepiej wg mnie wyglądają jednak te prefabrykowane i masz większą pewność, że nie będą cieknąć.

Co do schodów - na zrobienie schodów wymagane jest pozwolenie (przechodzę właśnie teraz przez to) i czeka się do 2 m-cy na odpowiedź. O fundamenty się nie martw - jeśli masz dachówkę na dachu to cały wykusz będzie najpewniej lżejszy od dachówek, które w jego wyniku usuniesz (1 dachówka waży tyle co cegła).
_________________
Dumny Polak
Ostatnio zmieniony przez jso Wto Lip 27, 2010 10:07 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 10:46 am   

No stary, dzięki wielkie za odpowiedź. W końcu coś konkretnego :)
U mnie wygląda to w ten sposób jak na zamieszczonym zdjęciu


sąsiad (z V) i mój z X

Czyli jak widać, dach jest płaski (nie mam żadnego strychu, ani nic podobnego).
No i dziwnie to wygląda, że mają te ściany zewnętrzne z drewna.
No i moje pytanko jest takie, skoro powiedziałeś, że zrobili Ci dziurę w suficie, to ta dziura jest tylko na schody, czy na całej powierzchni?

masz może jakiegoś komunikatora (msn,skype) cobyśmy mogli pogadać na ten temat (a nie na forum)?
Ostatnio zmieniony przez mlubinski Wto Lip 27, 2010 10:48 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mavd 
Mega gaduła

Pomogła: 45 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 27 Paź 2006
Posty: 1134
Skąd: Hilversum
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 12:01 pm   

jesli dom jest twoj ( kupiony ) to zalatwiasz te zezwolenia w gminie ale jesli jest wynajety to przez spoldzielnie i gmine

monika
 
 
MAARIT 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 9 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 13 Cze 2007
Posty: 479
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 3:13 pm   

Dakkapel to zupelnie co innego jak dostawienie pietra na domu.Dlatego sasiedzi maja drewniane boki ,bo nie sa ciezkie,i na takie daja zezwolenie.Na wybudowanym domu ,bez ekstra pali ,nie mozna stawiac z cegly.My mamy pietro postawione na garazu i komorce,musielismy to pierw zburzyc ,wbic ekstra pale i od nowa zbudowac,ale z cegly
_________________
Leven is.
Geven en Nemen.
Meestal nemen we te veel!
 
 
 
mlubinski 
Super gaduła

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 314
Wysłany: Wto Lip 27, 2010 3:16 pm   

MAARIT napisał/a:
Dakkapel to zupelnie co innego jak dostawienie pietra na domu.Dlatego sasiedzi maja drewniane boki ,bo nie sa ciezkie,i na takie daja zezwolenie.Na wybudowanym domu ,bez ekstra pali ,nie mozna stawiac z cegly.My mamy pietro postawione na garazu i komorce,musielismy to pierw zburzyc ,wbic ekstra pale i od nowa zbudowac,ale z cegly


i to wszystko Ci wyjaśnili w urzędzie? W sumie mi to bez różnicy czy drewniane, czy z cegły, a też istotne jest to, czy można na "dobudówce z tyłu to postawić, ale to już zapytam budowlańców.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group