NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zadanie w 5gr szkoly podstawowej, czy to juz rasizm?
Autor Wiadomość
blah01 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 8
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:14 pm   Zadanie w 5gr szkoly podstawowej, czy to juz rasizm?

Witam wszystkich.

Moje dziecko uczeszcza do 5gr (10 lat) szkoly podstawowej w hadze. I dzis jako zadanie domowe przynioslo taka oto historyjke dla dzieci o Pani z Polski. (tekst zostal przetlumaczony po czesci przez dziecko, a poczesci przez google translate).

PL

"Bogata"

Pewna pani z polskiej stolicy Warszawy, nie mogla zaplacic za szkody. Dlatego zostala wyeksmitowana z domu. Spala na metalowej lawce, kolo peronu. Kiedy sie rano obudzila w jej reku lezala koperta z 10 tys zlotych. Na kopercie pisalo: dla bezdomnych. Pomyslala czy je wziac czy isc na policje. Poszla na policje, ale oni powiedzieli, ze jezeli nie ustala czyje sa pieniadze moze je zatrzymac

NL

"Rijk"

Een vrouw uit de Poolse hoofdstad Warschau kon haar schulden niet betalen. Ze was daarom haar huis uitgezet. Ze sliep op een bankje in de buurt van het station. Toen ze's morgens wakker werd zag ze dat er een envelop bij haar handen lag. Ze keek in de envelop... en wat zag ze? 10 tys euro in Pools geld! Op de envelop stond: voor de daklozen. De vrouw dacht: moet ik dit geld houden, of zal ik het naar de politie brengen? Ze besloot naar de politie te gaan. Als de politie er niet achter komt van wie dit geld is, mag de vrouw het houden.

Na wstepie chcialbym prosic kogos, kto biegle mowi po holendersku o sprawdzenie czy tekst jest dobrze przetlumaczony (abym nie robil szumu o nic, zawsze sie moglem pomylic).

I teraz mam takie pytanie, czy to juz jest rasizm? Czy to juz jest dyskryminacja? Dlaczego ta Pani jest z Polski, a nie z Turcji albo Holandii? Albo dlaczego nie jest to Pani Stefania (bez podania kraju)? Przypominam, ze moje dziecko ma 10 lat!!

A teraz najwazniejsze pytanie najpierw isc do biura dyskryminacji czy do polskiej ambasady?
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:33 pm   

blah01 napisał/a:
czy to juz jest rasizm? Czy to juz jest dyskryminacja?
no wlasnie a nie bedzie to rasizme jak opisza "turka lub holendra ? rasiezm jest tylko jak opisuja polakow a innych opisujac to juz nie rasizm ?
blah01 napisał/a:
A teraz najwazniejsze pytanie najpierw isc do biura dyskryminacji czy do polskiej ambasady?
no to najlepiej juz isc wszedzie , zrobic plakaty isc do radia i TV a moze nawet do senatu EU w brukseli .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Wrz 13, 2012 8:34 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
blah01 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 8
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:48 pm   

baileys napisał/a:
blah01 napisał/a:
czy to juz jest rasizm? Czy to juz jest dyskryminacja?
no wlasnie a nie bedzie to rasizme jak opisza "turka lub holendra ? rasiezm jest tylko jak opisuja polakow a innych opisujac to juz nie rasizm ?

Widze ze nie zrozumialas przykladu. To ci wytlumacze. Nawet jezeli bylaby to Pani z Bangladeszu reakcja ta sama. Dlaczego Pani z opowiadania, nie jest zwykla Pania? Gdzie narodowosc nie jest podana. (juz rozumiesz?)

baileys napisał/a:
blah01 napisał/a:
A teraz najwazniejsze pytanie najpierw isc do biura dyskryminacji czy do polskiej ambasady?
no to najlepiej juz isc wszedzie , zrobic plakaty isc do radia i TV a moze nawet do senatu EU w brukseli .

Nie luzik totalny, jak moje dziecko bedzie mialo 15 lat, to bedzie niemcow przepraszac za "polskie obozy smierci". Masz racje nic sie nie stalo. Polacy wcale nie sa dyskryminowani. Wybacz, ze zmarnowalem ci czas.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:51 pm   

blah01, nie musisz mi tlumaczyc zrozumialam dobrze twoje pytanie . A ze ci nie pasi moja odpowiedz to sie ni musisz podniecac . Jak masz kompleksy to juz nie moj problem .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Wrz 13, 2012 8:51 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
blah01 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 8
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:52 pm   

Ja wiem, ze jak brak argumentow to najlepiej atakowac rozmowce. Ale mam prosbe, jak nic nie wnosisz do dyskusji (oprocz belkotu). To nie pisz. Dziekuje.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 8:53 pm   Re: Zadanie w 5gr szkoly podstawowej, czy to juz rasizm?

blah01 napisał/a:

I teraz mam takie pytanie, czy to juz jest rasizm? Czy to juz jest dyskryminacja? Dlaczego ta Pani jest z Polski, a nie z Turcji albo Holandii? Albo dlaczego nie jest to Pani Stefania (bez podania kraju)? Przypominam, ze moje dziecko ma 10 lat!!



Ta pani byla z Polski ale moze to byla Rumunka albo Rosjanka, nie jest sprecyzowane jakiej narodowosci byla... A tak w ogole to jeszcze powinni napisac, ze lezala na tej lawce napruta :033:
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
mamqa 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 11 Cze 2009
Posty: 592
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:02 pm   

Pytam córkę czy miała w zeszłym roku to zadanie i ona nie miała... do jakiej szkoły Ty dzieci posyłasz? ;) (dla tych co nie rozumieją: to był żart). Zresztą nie przejmowałabym się, ja również mam luźne podejście do takich głupot ;)
_________________
"Mam tylko jedno skrzydło
To prawie tak jak anioł"
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:03 pm   

blah01,

Cytat:
Moje dziecko uczeszcza do 5gr (10 lat) szkoly podstawowej w hadze. I dzis jako zadanie domowe przynioslo taka oto historyjke dla dzieci o Pani z Polski


ja na twoim miejscu udalabym sie najpierw do szkoly Twojego dziecka i zapytala grzecznie czy nauczyciel moze zmienic tresci tego durnego zadania ,jesli on nie jest wladny to do dyrektora z tym... nich sie zastanowia czego ucza

(niech opisze jakiegos holenderskiego zakutego lba spiacego na bruku pod jakims coffeeshop.em)
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:20 pm   

To nie jest dyskryminacja tylko opis sytuacji, ktora NAPRAWDE wydarzyla sie w Polsce. Z pewnoscia gazety pisaly o tym w calej Europie, opisujac wydarzenie jako ciekawostke.
Ja juz nie pamietam czy byla to pani, czy pan (cos mi swita, ze to byl pan). Na dworcu centralnym w Warszawie ktos podrzucil reklamowke z pieniedzmi spiacej bezdomniej osobie.
Sprawa byla dlosna w mediach.
 
 
Bronka 
Mega gaduła


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 1086
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:23 pm   

Sluchajcie, ja tak sobie zazartowalam ale sie spieszylam i teraz na powaznie - ten tekst jest tak glupi, nie rozumiem kompletnie jaki ma miec przekaz? Pewnie "wiara czyni cuda" ? Bo nic innego do glowy mi nie przychodzi. A skoro juz ta kobita spi na tej lawce to czemu ta akcja ma miejsce w Polsce, jakby w Holandii malo bezdomnych bylo. Gdybym byla dzieckiem w tej klasie to bym sie ze wstydu spalila. Wlasnie mialam zapytac autora tego tematu - czy ten tekst to z jakiegos podrecznika szkolnego, czy nauczycielka go sama wymyslila?
_________________
Fox- kolejny niechciany psiak do adopcji

https://www.olx.pl/oferta...html#eb5bd1b1c3
 
 
blah01 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 8
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:32 pm   

Bronka napisał/a:
Gdybym byla dzieckiem w tej klasie to bym sie ze wstydu spalila.

Dokladnie o to mi chodzi.

Bronka napisał/a:
Wlasnie mialam zapytac autora tego tematu - czy ten tekst to z jakiegos podrecznika szkolnego, czy nauczycielka go sama wymyslila?

Zadanie jest chyba wydrukowane z jakiegos podrecznika. Wiec podejrzewam, ze "problem" dotyczy wiekszej ilosc szkol.

Jagoda97 napisał/a:
To nie jest dyskryminacja tylko opis sytuacji, ktora NAPRAWDE wydarzyla sie w Polsce. Z pewnoscia gazety pisaly o tym w calej Europie, opisujac wydarzenie jako ciekawostke.

Ok ciekawostka, ciekawostka. Ale 2 sprawy. W obecnym "klimacie politycznym" (ogolnej nagonki na polakow), ja nie odbieram tego jako ciekawostki. 2 sprawa, wydaje mi sie, ze dzieci nie odbiora tego jako fajnego opowiadania. Ale bardziej naucza sie, ze polacy to lumpy i zlodzieje, co tylko utrwali stereotypy.
 
 
Jagoda97 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 04 Gru 2008
Posty: 802
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 9:33 pm   

Gochna H napisał/a:
Jagoda97, to chyba o to chodzi

http://www.tvn24.pl/wiado...dal,186617.html



[ Dodano: Czw Wrz 13, 2012 9:43 pm ]
Bogata bezdomna z Centralnego

Przypomnijmy... 5 maja wieczorem, na posłaniu 56-letniej Krystyny S., bezdomnej z Dworca Centralnego, wylądował papierowy przedmiot. Pani Krystyna, znana na Dworcu jako "Babcia", nawet nie odwinęła się z posłania, żeby sprawdzić, co to. Przekonana, że to kanapka zasypiała spokojna o śniadanie. Rano okazało się, że jałmużna jest niejadalna. Na wypchanej kopercie był napis "Dla ubogich". W środku - nowiutkie 50-złotowe banknoty. Razem: 41 tysięcy.

http://kolej.strefa.pl/
Ostatnio zmieniony przez Jagoda97 Czw Wrz 13, 2012 9:45 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
blah01 
Poczatkujacy

Dołączył: 15 Mar 2011
Posty: 8
Wysłany: Czw Wrz 13, 2012 10:03 pm   

Ok, historia autentyczna. Czy ta historia nie bylaby lepsza?

http://wiadomosci.wp.pl/k...1f29d&_ticrsn=3

Wydaje mi sie, ze dzieci znacznie wiecej by sie z niej nauczyly. Albo jakas podobna, o dziecku ktore kogos uratowalo, albo pomoglo. Dlaczego wybrali akurat historie o "lumpie" z polski (bez obraz dla Pani bezdomnej)?
 
 
aga_2710 
Poczatkujacy

Wiek: 45
Dołączyła: 10 Lut 2008
Posty: 47
Wysłany: Pią Wrz 14, 2012 11:25 am   

Zgadza się,jak już chcieli tak bardzo o Polsce pisać to mogli jakąś inną historię opisać.

blah01

Gochna H ma rację,porozmawiaj o tym w szkole
 
 
duYster 
Super gaduła
Uwaga Baba!


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 03 Gru 2007
Posty: 247
Skąd: z domu
Wysłany: Pią Wrz 14, 2012 2:43 pm   

Taaa, zawadom policje, ambasade, burmistrza miasta i "Hart van Nederland".
:083:
I do apteki po lek na nadwrażliwość....
_________________
Racja jest jak dupa, kazdy ma swoja...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group