NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nadgodziny za darmo
Autor Wiadomość
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
  Wysłany: Śro Paź 17, 2012 7:02 pm   Nadgodziny za darmo

Pracujemy z mężem dla holenderskiego pracodawcy w firmie zatrudniającej ok. 40 osób.
Oboje mamy umowy o pracę na czas nieokreślony.
Ostatnio pracodawca stwierdzi że firma ma problemy finansowe i musimy pracować minimum pięć godzin w tygodniu nadliczbowo bez wynagrodzenia przez cztery miesiące.
Dzisiaj wróciliśmy do domu i znaleźliśmy listy zawierające deklarację własną, w której mamy określić czy zgadzamy się na taką pracę, czy też nie.
Deklarację należy podpisać i zwrócić pracodawcy.
Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?
Boimy się że jeśli nie zgodzimy się na nadgodziny za darmo to stracimy pracę. Z drugiej strony nie po to przyjechaliśmy do Holandii by pracować za darmo.
Nie wiemy co robić.
Prosimy o pomoc!
 
 
agastepa13 
Mega gaduła
Leniwiec ;-)


Pomogła: 25 razy
Dołączyła: 17 Lis 2007
Posty: 1587
Skąd: z Holandii :)
Wysłany: Śro Paź 17, 2012 7:34 pm   

W życiu bym się na to nie zgodziła. Poza tym macie umowy na czas nieokeślony, a taką osobę nie łatwo zwolnić. :039:
_________________
Umiesz liczyć? Licz na siebie ;-)
 
 
Asia197999 
Nieśmiały użytkownik
Kasia111

Dołączyła: 04 Maj 2011
Posty: 71
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 12:25 pm   

Kolejny przypadek traktowania polakow jak szmaciarzy.
Holenderowi nie przyszloby do glowy proponowac takich warunkow.
Jak sie nie postawicie to Wasz pracodawaca bedzie ewoluowal, i nastepnym razem zaskoczy Was jeszcze ciekawiej.

Pozdrawiam
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 12:56 pm   

Asia rzecz w tym że tak mają pracować wszyscy pracownicy, także Holendrzy.
Część osób gotowa jest się zgodzić na taką pracę. Wielu Holendrów pracuje w tej firmie 10-15 lat i mają wysokie stawki, więc boją się o posady, tym bardziej że wielu jest grubo po 50-ce.
Ja pracuję za holenderskie minimum, a mąż ma 10 euro za godzinę na rękę. Także kokosów nie ma. Do tego spłacamy hipotekę i nawet gdybyśmy brali przez jakiś czas zasiłek dla bezrobotnych to byłoby nam ciężko z tego wyżyć.
Jeszcze jedno. Ponoć to że będziemy robili nadgodziny za darmo, nie gwarantuje że firma zacznie przynosić zyski.
Do tego na pytanie czy te darmowe godziny można by wybrać w przyszłości jako wolne usłyszeliśmy odpowiedź że nie przewidują takiej możliwości.
Boję się że stracimy pracę, a wiadomo że teraz nie jest o nią łatwo.
Agnieszko wcale nie tak trudno zwolnić pracownika zatrudnionego na stałe. Wystarczy że firma stwierdzi że musi przeprowadzić redukcję etatów, bo nie ma na tyle pracy. I cóż im udowodnimy?
Ja się tylko cały czas zastanawiam nad tym, czy takie działania pracodawcy są zgodne z holenderskim prawem?

Pozdrawiam serdecznie
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:10 pm   

Anka1111,

Cytat:
Wielu Holendrów pracuje w tej firmie 10-15 lat i mają wysokie stawki, więc boją się o posady, tym bardziej że wielu jest grubo po 50-ce.


akurat w to trudno mi uwierzyc, bo holendrzy nie sa osamotnieni i nie daja sie wodzic za nos pracodawcy
pomagaja im Zwiazki Zawodowe ktore potrafia walczyc o prawa pracownikow


Mozecie i powinniscie przedzwonic pod podany na forum numer naswietlic sprawe
albo udac sie do jednego z biur oferujacych darmowa pomoc
_________________
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj

( ͡° ͜ʖ ͡°).
 
 
Asia197999 
Nieśmiały użytkownik
Kasia111

Dołączyła: 04 Maj 2011
Posty: 71
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:20 pm   

Nie jestem w Holandii od wczoraj i nie jedno widzialam. To ze pracodawca deklaruje ze WSZYSCY beda tak mieli wcale nie musi tak byc.
Stara metoda na Polaka.

Jest duze prawdopodobienstwo ze pracodawca dogadal sie z holenderskimi pracownikami aby utrzymywali w tajemnicy pewne rzeczy a na Was chce oszczedzic.

Uwierz mi niektorzy Holendrzy to naprawde Szuje.

Nie , nie jest to zgodne z prawem.

W zadnym kraju nie ma prawa ktore pozwalaloby na prace BEZ WYNAGRODZENIA . No chyba ze wolontariat. Ale to chyba Was nie dotyczy.
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:24 pm   

Gochna, nie wiem jak jest gdzie indziej, ale przedstawiłam jak to wygląda u nas.
W naszym zakładzie Polaków jest tylko troje, a sprawa dotyczy wszystkich pracowników.
Nie znam się na holenderskim prawie pracy, ale w polskim jest zapis mówiący o tym że pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia, ani żadnej jego części, a ewentualna umowa między pracodawcą i pracownikiem mówiąca o zrzeczeniu się wynagrodzenia za wykonaną pracę jest nieważna, bo jest właśnie niezgodna z prawem.
Jestem zielona jeśli chodzi o takie biura oferujące darmową pomoc. Gdzie mogłabym znaleźć na nie namiar?

[ Dodano: Czw Paź 18, 2012 1:27 pm ]
Asiu my mieliśmy w pracy zebranie wszystkich pracowników i tam był przedstawiony ten plan.
Wszyscy są oburzeni, także Holendrzy. W pracy aż wrze, nikt nie mówi o niczym innym, także spisek na trójkę Polaków nie wchodzi tu w grę.
 
 
Gochna H 
MODERATOR


Pomogła: 207 razy
Dołączyła: 24 Gru 2006
Posty: 8362
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:29 pm   

Asia197999,
Cytat:
Uwierz mi niektorzy Holendrzy to naprawde Szuje.


a to nie zadne odkrycie mieszkam tu szmat czasu i niejadna historie moglabym o nich opowiedziec

Anka1111
Moze sie przyda ,stary temat z forum ,lecz jesli masz ochote to zerknij
znajduje sie w nim kilka odnosnikow do miejsc w ktorych mozna uzskac pomoc
w takiej i podobnej sytuacji


http://forum.niedziela.nl/viewtopic.php?t=74138

ps .cytat z linka
Cytat:
Gdzie szukac pomocy:
- SNCU
- FNV Bondgenoten
Cytat:
Voor Pools sprekende werknemers houdt FNV Bondgenoten elke dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur een spreekuur. Het Poolse kaderlid Bernas Stanislaw is dan bereikbaar op tel. (06) 131 836 79.

- Het Juridish Loket
- Prawnicy

Ostatnio zmieniony przez Gochna H Czw Paź 18, 2012 1:36 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:36 pm   

Anka1111 napisał/a:
Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

tak to jest zgodne z prawem . Mimo to powinne zwiazki zawodowe cos z tym robic .
jak znajde dodam link do prawa ktore mowi ze w extremalnych wypadkach ( problemach finans. ) firma ma mozliwosc skierowania sie do pracownikow z prozba o takowa pomoc .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:36 pm   

Gochna dziękuję.
Tylko nie wiem czy mnie to dotyczy, tak jak numer z forum. Tam jest info o pracownikach uitzendbureau. My jesteśmy zatrudnieni bezpośrednio u pracodawcy, nie przez biuro pośredniczące.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:37 pm   

jak narazie znalazlam przyklad ze to jest mozliwe w pudzniejszym czasie znajde art.prawne i je wstawie . http://www.fnvbondgenoten...w-om-loonoffer/

P.S. pracownicy powyzszej firmy zgodzili sie na zanizenie wyplaty o 10%.
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
Ostatnio zmieniony przez baileys Czw Paź 18, 2012 1:39 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:38 pm   

Baileys, to jestem w szoku. Nie sądziłam że tak jest.
Dziękuję za odpowiedź.
 
 
Beny.rac 
MODERATOR

Pomógł: 20 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Paź 2007
Posty: 1906
Skąd: Flevoland/SRC(PL)
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 1:55 pm   

Anka1111 napisał/a:
Ostatnio pracodawca stwierdzi że firma ma problemy finansowe i musimy pracować minimum pięć godzin w tygodniu nadliczbowo bez wynagrodzenia przez cztery miesiące.


Witam,

Moze to zabrzmi dosc dziwnie ale jesli szef zrobil zebranie i powiadomil o tym wszystkich i przedstawil Was problemy finansowe to uwazam ze nalezy wybrac mniejsze zlo i zastanowic sie nad tym ...

Rownie dobrze moze zwolnic 4 pracownikow z 40 i przekazac obowiazki tych 4 zwolnionych dla reszty 36 pracownikow ...

Kiedys ogladalem film w ktorym pewna firma miala 5 pracownikow i nie bylo pieniedzy dla 1 z tych 5 ( ta jedna osoba wiedziala ze o nia chodzi ) i reszta poszla do szefa i zrezygnowala z czesci urlopu w roku aby ten 1 mogl zostac - szkoda ze takie sytuacja mozna zobaczyc tylko w filmach ...

Najwyzsza pora zrozumiec ze jest KRYZYS i trzeba negocjowac jesli sytuacja w firmie jest nie ciekawa... :039:
_________________
„Jest ,mnóstwo ludzi na świecie , którzy powiedza Ci , ze nie możesz tego osiągnąć . A Ty musisz po prostu odwrócić się i powiedzieć „to patrz „ …
 
 
Anka1111
Poczatkujacy

Dołączył: 17 Paź 2012
Posty: 24
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 2:03 pm   

Beny masz rację.
Dlatego nie wiemy co zrobić.
Jeśli reszta pracowników wyrazi zgodę najpewniej także ją wyrazimy. Zależy nam na pracy, no i oczywiście chcemy aby firma nadal działała.
Tylko określenie w deklaracji jaką mamy złożyć, że wyrażamy zgodę na MINIMUM 5 godzin pracy tygodniowo za darmo daje do myślenia.
Jak podpiszemy taką deklarację to równie dobrze może to być 10, lub i 15 godzin pracy za darmo, bo nie jest podana liczba maksymalna.
Jak człowiek zachoruje, lub będzie na urlopie, to musi później odrobić te darmowe godziny pracy? Pewnie tak, bo w deklaracji jest napisane że deklarujemy się wykonywać te godziny co tydzień przez cztery miesiące.
Jak będą mieli taki papierek w ręku, to możemy później biegać po prawnikach, a Ci tylko stwierdzą że sami się na to zgodziliśmy.
 
 
talyb 
Nieśmiały użytkownik


Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 82
Skąd: Brabant
Wysłany: Czw Paź 18, 2012 2:13 pm   Re: Nadgodziny za darmo

Anka1111 napisał/a:

Dzisiaj wróciliśmy do domu i znaleźliśmy listy zawierające deklarację własną, w której mamy określić czy zgadzamy się na taką pracę, czy też nie.
Deklarację należy podpisać i zwrócić pracodawcy.



Chetnie bym zobaczyl jak wyglada taka deklaracja?
Mozesz to zeskanowac i tu zamiescic albo wyslac mi na priva?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group