NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Renta Holenderska, co dalej?
Autor Wiadomość
RobertStalka
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: Śro Sty 23, 2019 10:32 am   Renta Holenderska, co dalej?

Witam, przez dwa lata byłem na chorobowym, otrzymywałem zasiłek zależny od wynagrodzenia.
Teraz jestem na 6 miesięcznym - Uitkering WIA (WGA)

W liście miałem napisane że krótko przed terminem końcowym WGA zostanę poinformowany, jaki będzie następny zasiłek. W liście miałem orzeczoną 80-100% niezdolności do pracy.

Jaki będzie następny zasiłek? Jakiś uzupełniający zależny od wynagrodzenia, czy może jakaś renta zależna od minimalnego socjalnego? Czy jeszcze coś innego, orientuje się ktoś?

Pozdrawiam serdecznie
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Sty 23, 2019 1:47 pm   

RobertStalka, To jest zalezne od roznych faktorow . Przedewszystkim WGA nie jest stala renta ona jest na dany okres czasu . Jezeli po tym czasie nadal bedziesz niezdolny do pracy powinien byc okreslony % twojej niezdolnosci i ten to bedzie wyplacany . Drugim faktorem jes gdzie teraz przebywasz / mieszkasz czy w NL czy w PL . Mianowicie jezeli nie zostanie ci ponownie 80-100% przyznane to dostaniesz tylko ten % ktory ci przyznaja . Jezeli bedziesz mniej jak 80% niezdolny ale wiecej jak 35% to bedzie t wyliczone z twoich dochodow na tej samej podstawie jak ten WGA co masz do tej pory . Jezeli by twoje WGA bylo nizsze jak minimum socjale i zamieszkujesz tu w NL to moga ci doplacac do minimum socjalnego , uwaga do tego dodatku beda brane dochody wszystkich domownikow . Jezeli mieszkasz w PL to niedostaniesz doplaty do minimum socjalnego i bedziesz odtrzymywal tylko to co ci przynano i na ten okres na jaki ci przyznano . Jezeli ci przyznaja ze masz niezdolnosc mniejsza jak 35% nie odtrzymasz zadnych pieniedzy od nich i bedziesz zmuszony albo podjac prace albo wystapic o zasilek dla bezrobotnych . Gdybys nie mial wypracowanych tygodni do zasilku WW bedziesz mogl wystapic o zasilek socjany tzw bijstand , o ten zasilek mozesz wystapic tylko i wylacznie jak masz tu meldunek i faktycznie tu mieszkasz .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
RobertStalka
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: Śro Sty 23, 2019 7:17 pm   

baileys napisał/a:
[...]


W liście miałem napisane że jestem niezdolny do pracy w 80-100% i chyba to ważne, że "stan zdrowia nie rokuje na poprawę" Czy coś w tym stylu, znacz się że nie mam szans na wyzdrowienie.

Orientujesz się może, która teraz by mnie czekała? O ile w ogóle.. :
renta zależna od wynagrodzenia (loongerelateerde uitkering LGU)
renta uzupełniająca (loonaanvullingsuitkering LAU)
renta poprzedzająca (vervolguitkering VVU)

Teraz mam WGA na okres 6 miesięcy, bo 6 lat pracowałem w NL.
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Śro Sty 23, 2019 9:32 pm   

RobertStalka napisał/a:
Teraz jestem na 6 miesięcznym - Uitkering WIA (WGA)

czyli masz tylko na 6 mcy wiec masz szanse na poprawe zdrowia ( dedukuje )
RobertStalka napisał/a:
"stan zdrowia nie rokuje na poprawę"
gdyby tak bylo jak piszesz to nie przyznano by ci WGA a odrazu IVA .
Jaki zasilek dostaniesz po 6 m-cach to zalezy od kilku faktow ale przedewszystkim od wysokosci niezdolnosci do pracy po uplywie 6-cio miesiecznego WGA .
LGU i LAU jest naliczane na podstawie twoich dochodow VVU naliczaja od minimum socjalnego .
RobertStalka napisał/a:
Orientujesz się może, która teraz by mnie czekała? O ile w ogóle.. :
nie jestem jasnowidzem i Bez zadnych danych o twoim stanie nikt nie jest w stanie cokolwiek przypuszczac/gdybac .
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
RobertStalka
Poczatkujacy

Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 29
Wysłany: Czw Sty 24, 2019 10:41 am   

baileys napisał/a:
[...]


No niby tak, ale WGA jest przyznawane na taki okres, ile lat się przepracowało w NL. Ja przepracowałem 6 lat więc 6 miesięcy świadczenia. 1 miesiąc za każdy rok.

Wiem że nie jesteś wróżką, ale ciekawi mnie co mi dadzą następne..
 
 
baileys 
MODERATOR
baileys


Pomogła: 83 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2008
Posty: 4392
Skąd: z domu
Wysłany: Czw Sty 24, 2019 10:28 pm   

RobertStalka napisał/a:
Wiem że nie jesteś wróżką, ale ciekawi mnie co mi dadzą następne..
niestety nie znajac twojego powodu niezdolnosci do pracy nikt ci nie powie jakie i czy ci sie dalej bedzie nalezalo swiadczenie . IVA jest stala renta czyli dla kogos kto nie ma szans na wyzdrowienie lub na taka poprawe zdrowia by wrocic do pracy , WGA jest swiadczeniem ktore sie przyznaje ludziom majacym jeszcze szanse na polepszenie zdrowia . Znam np ludzi co mieli raka i nie przyznano im IVA ale znam tez ludzi majacych chroniczna migrene maja IVA . Od jakiegos czasu dostac slala rente z NL graniczy z cudem i oznacza ze musial bys byc naprawde inwalida nie zdolnym do niczego , moja znajoma calkowicie slepa i z bezwladna prawa dlonia ma cos okolo 45% niezdolnosci do pracy
_________________
Benzyna drozeje gdyz z powodu podwyzek cen paliwa zdrozal jej transport
 
 
Sandra.Maja
Poczatkujacy

Dołączył: 11 Paź 2019
Posty: 1
Wysłany: Pią Paź 11, 2019 5:51 pm   

RobertStalka, Witam, mam pytanie czy dostał Pan rente z IVA. Pytam bo jestem w trakcie chorobowego i tez miałam napisane, że jestem niezdolna do pracy od 80 % d0 100 %.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group