NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
poziom edukacji????
Autor Wiadomość
sonnny
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 11
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 11:50 am   poziom edukacji????

mam maly problem z opisem wyksztalcenia. jak po holenderskku jest wykrztalcenie srednie, pelne, techniczne? strasznie sie gubie miedzy tymi MBO, WVO, HBO etc. czy mozecie mi to wyjasnic bo nie moge natrafic na konkretne wyjasnienia... .
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 12:50 pm   

o dobre pytanie.tez sie chetnie dowiem.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 4:43 pm   

jaka szkole robiles w polsce???

jesli masz skonczone liceum to zaliczasz sie do grupy VWO...
HBO - to odpowiednik szkol wyzszych w polsce...
MBO - hmm... chyba mozna to porownac z technikum... oczywiscie zalezy o jakim stopniu mowa... poniewaz MBO ma rozne poziomy...
 
 
pasQdzia 
Gaduła nad gadułami :-)

Dołączyła: 29 Sie 2006
Posty: 471
Skąd: Eindhoven
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 9:18 pm   

ja mam zrobiony rok studiow i zaliczaja mnie do HBO..
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Czw Sty 25, 2007 9:36 pm   

tak tlumaczac na holenderski zaliczylas pierwszy rok.. czyli masz propedeuse HBO...
 
 
sonnny
Poczatkujacy

Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 11
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 3:04 pm   

zrbilam liceum ekonomiczne 4 lata (technik ekonomista) + 2 lata w collegu jezykowym (dwa z trzech). to jaki poziom to bedzie bo nie moge tego jakos zalapac?
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 4:23 pm   

liceum to tutaj tak jak VWO... tyle, ze ty masz z profilem...
 
 
India
Poczatkujacy


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 30
Skąd: Holandia:)
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 7:55 pm   

Duuvelke :D Widze ze jestes obeznana w tym temacie :lol:
Tak wiec prosze Cie o rade :P
Otoz w PL ukonczylam Uniwerek, kulturoznawstwo -specjalnosc menager kultury, licencjat.
Problem w tym ze jak szukam pracy to holendrzy wytrzeszczaja oczy :shock: na moj zawod.
Zawsze musze im tlumaczyc w jakich zawodach moge pracowac(cala kultura, media (pracowalam kilka lat w radio) , prasa ,wydawnictwa, firmy, fundacje, organizacje,itp) Wiem ze moge przetlumaczyc moj dyplom . ale czy to pomoze????A co z tlumaczeniem indeksu , zeby mieli porownanie , jakie przedmioty mialam na studiach.Sama juz nie wiem :?
Czyli licencjat to HBO?????
Jesli masz/macie jakis pomysl to dajcie znac :lol:

pozdrawiam :P
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pon Sty 29, 2007 9:01 pm   

przypadek:-)... pewnie dlatego, ze sie tu ucze... i zeby sie uczyc na poziomie to musialam sie co nieco dowiedziec:-)

tak licencjat to HBO Bachelors... ale jesli ukonczylas uniwersytet... to powinnas zaliczac sie do WO (wetenschappelijk onderwijs)... musze tylko poszukac jak sie nazywa twoj kierunek po holendersku... mozesz mi jakies szszegoly podac???

tlumaczyc dyplomu nie musisz... jesli znasz holenderska nazwe...
 
 
India
Poczatkujacy


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 30
Skąd: Holandia:)
Wysłany: Wto Sty 30, 2007 9:03 pm   

Witaj :P
Dzieki za pomoc :D
Otoz sa ta studia na UAM.wPoznaniu na kierunku ;Wydzial Nauk Spolecznych.
Tytul -licencjat (3 lata ), kierunek;kulturoznawstwo;zakres- zarzadzanie instytucjami kultury.
Jesli to pomoze to mam tez ten dyplom w jezyku angielskim i jest to przetlumaczone tak: Professional higher education studies in the field of Cultural Studies, specialization of; Menagement of Cultural Institution.
Co o tym myslisz????

pozdrawiam serdecznie :P
 
 
malgosia
Super gaduła

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 296
Wysłany: Śro Sty 31, 2007 8:05 am   

wiem, ze aby kontynuowac nauke znajomej potrzebne bylo tlumaczenie indeksu, tj. wykaz przedmiotow i ilosc godzin wykladow i cwiczen, w innym wypadku uczelnia ma problem z okresleniem poziomu studiow ( wymagala tego Saxxion Hoogeschool w Twente, jakies 3 miesiace temu, znajoma miala licencjat z ekonomii), byc moze zalezy to od uczelni, ale nie badz zdziwiona jesli tego zazadaja, jesli chcesz dalej sie tu uczyc. Pozdrawiam.
 
 
nollewska 
Gaduła nad gadułami :-)


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 547
Skąd: Veghel/Torrevieja
Wysłany: Śro Sty 31, 2007 8:45 am   

Aby rozpoczac prace w Holandii w zawodzie wyuczonym, na ktory posiadasz dyplom, nalezy dokonac poprzez CWI lub tez inne instytucje, ktore sie tym zajmuja, zaliczenia poziomu wyksztalcenia w porownaniu z poziomem w Holandii.
W CWI okres oczekiwania na zalatwienie tej formalnosci wynosi do 4 tygodni i jest to forma bezplatna, jezeli jestes zarejestrowana w tym urzedzie i nie pracujesz. W innym przypadku, usluga ta jest platna. Mozna rowniez dokonac tej czynnosci przez inne instytucje, ale usluga jest dosc droga.
Poziom wyksztalcenia w Holandii rozni sie od polskiego. Dla przykladu podam, iz polska pielegniarka dyplomowana o piecioletnim profilu nauczania,w Holandii moze wykonywac prace jako pielegniarka, ale nie wszystkie czynnosci. Jest zakwalifikowana jako verzorgende, czyli moze myc pacjentow, pomoc ich ubrac, nakarmic itp.
Natomiast osoba, ktora ukonczyla studia medyczne z tytulem mgr pielegniarka - moze byc zatrudniona jako pielegniarka dyplomowana.
W Holandii jedna pielegniarka jest od zastrzykow, druga od tabletek, a trzecia jeszcze nie wiadomo od czego.
Im sie wydaje, ze maja swietny poziom nauczania. Ale tylko im. Polska pielegniarka o piecioletnim wyksztalceniu ma tak duza wiedze, ze czasami dorownuje holenderskim lekarzom domowym.
To jest nie tylko moje spostrzezenie, ale rowniez i wielu osob dlugo przebywajacych w Holandii.

Reasumujac, Twoje wyksztalcenie powinno sie zweryfikowac na poziom w Holandii i nie badz zaskoczona wynikiem.
_________________
Nollewska
www.kancelariabean.com
Kancelaria Podatkowa On-line
 
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Sty 31, 2007 11:55 am   

malgosia napisał/a:
wiem, ze aby kontynuowac nauke znajomej potrzebne bylo tlumaczenie indeksu, tj. wykaz przedmiotow i ilosc godzin wykladow i cwiczen, w innym wypadku uczelnia ma problem z okresleniem poziomu studiow ( wymagala tego Saxxion Hoogeschool w Twente, jakies 3 miesiace temu, znajoma miala licencjat z ekonomii), byc moze zalezy to od uczelni, ale nie badz zdziwiona jesli tego zazadaja, jesli chcesz dalej sie tu uczyc. Pozdrawiam.


to zalezy od uczelni... ja nie musialam mojego dyplomu tlumaczyc... musialam sie tylko z takim jednym panem umowic, zeby okreslic jaki poziom mam i co musze zdac, zeby zaczac kierunek, ktory chce...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Sty 31, 2007 12:04 pm   

czytajac to to sa dwie mozliwosci... wedlug mnie... jesli cie zaliczyc do HBO... to powiedzialabym , ze skonczylas CMV (Culturele en Maatschappelijke Vorming)... lub na poziomie WO Cultuurwetenschap... ale glowy sobie nie daje sciac...

tyle, ze tutaj na poziom WO... zajmuja sie ludzie zazwyczaj badaniami...

jesli chcesz sie tutaj uczyc... to najlepiej wybrac sie do szkoly gdzie chcesz sie uczyc... i tam wszystkiego dowiedziec, czy powinnas swoj index tlumaczyc czy nie trzeba...
 
 
India
Poczatkujacy


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 30
Skąd: Holandia:)
Wysłany: Śro Sty 31, 2007 5:41 pm   

Dzieki, Duuvelke, Noolewska i Malgosia:P
Teraz mniej wiecej wiem o co chodzi :P
Nie planuje dalszej edukacji, te informacje bardziej sa potrzebne do sprecyzowania mojego wyksztalcenia :D

Czyli nadal powinnam udac sie do Cwi i przetlumaczyc dyplom( jutro rano pojde sie zarejstrowac )Czy potrzebuje jakies specjalne dokumenty????
dodam ze jestem zameldowana, mam ubezpieczenie i sofi numer.

Dzieki za pomoc :P

pozdrawiam :D [/img]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group