NIEDZIELA.NL
FAQ   Grupy  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gochna H
Nie Wrz 11, 2011 11:39 am
Nowe prawo urlopowe w NL?
Autor Wiadomość
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Pon Lip 18, 2011 10:11 pm   Nowe prawo urlopowe w NL?

Witam,

Ostatnio w NL TV usłyszałem informacje o zmieniającym się prawie urlopowym w NL - tzn. na tyle ile zrozumiałem niderlandzki - mówili coś, że w następnym roku albo od Stycznia albo od Czerwca 2012 ma się zmienić prawo jeśli chodzi o wykorzystanie zaległego urlopu. Do tej pory chyba można było zbierać urlop przez 5 lat, przynajmniej u mnie w firmie było to możliwe, i dzięki temu przez lata uzbierało mi się ok 80 dni (wliczając ten rok) a z racji tego, że za rok się żenię planowałem w Lipcu/Sierpniu 2012 roku wziąć sobie 2 miesiące urlopu - stąd moje pytanie. Czy wiedziecie:
- dokładnie czy to prawda, tzn. czy już na pewno to wejdzie w życie czy dopiero o tym rozmawiają?
- kiedy ma to wejść w życie?
- jak to dokładnie będzie to wyglądało? tzn. czy to będzie tak jak w PL, że zaległy urlop będzie trzeba wykorzystać do końca Marca, czy może jednak do końca Grudnia danego roku?
- co z zaległym (skumulowanym) urlopem - takim jak mój - będzie jakiś okres przejściowy na wykorzystanie?
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Wto Lip 19, 2011 11:47 pm   

Z tego co wiem to mozesz miec 100 dni wolnego uzbierane ale jednorazowo mozesz wziac max 3 tygodnie. Mozesz reszte wykorzystac biarac sobie wolne dni ale nie ma chyba mozliwosci kumulacji na raz i jak bys chcial 80 dni to raczej sie nie da. Ja mam 300 godzin nazbierane dzielac to na 36 bo tyle godzin robie w tygodniu wychodzi ponad 8 tyg wolnego, a musialem szefa prosic i prosic aby dal mi 4 z rzedu, bo normalnie mozna tylko 3.
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 3:09 pm   

feel_x napisał/a:
Z tego co wiem to mozesz miec 100 dni wolnego uzbierane ale jednorazowo mozesz wziac max 3 tygodnie..


zalezy od pracodawcy... znajomy mial 2 miesiace urlopu... i nie robiono mu problemu w pracy...
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 3:13 pm   

a reguly odnosnie wakacyjnego zmienia sie od 1 stycznia 2012...

jesli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystales wszystkich dni wakacyjnych to sa one w kolejnym roku jeszcze 6 miesiecy wazne... po tym czasie tracisz te dni jesli ich nie wykorzystales...
 
 
bejupi 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 670
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 3:17 pm   

a ja slyszalem ze to chodzi tylko o vakantie dagen a nie o godziny no nie?
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 3:43 pm   

Duuvelke napisał/a:
feel_x napisał/a:
Z tego co wiem to mozesz miec 100 dni wolnego uzbierane ale jednorazowo mozesz wziac max 3 tygodnie..


zalezy od pracodawcy... znajomy mial 2 miesiace urlopu... i nie robiono mu problemu w pracy...


A byl na stalym kontrakcie czy poprzez biuro?
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 3:58 pm   

feel_x napisał/a:
A byl na stalym kontrakcie czy poprzez biuro?


nie pracowal przez biuro... i nie mial stalego kontraktu...
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 4:43 pm   

To moze dlatego dostal. Z tego co wiem to pracownicy na stalych kontraktach moga brac max 3 tyg urlopu z rzedu. Inaczej to sie ma do osob z biur pracy. Jeszcze sie nie spotkalem z osoba ktora bylaby zatrudniona na stale i miala urlop 5 czy 6 tyg. czy to holender czy ktos inny. Wydaje mi sie ze tak jest w przepisach.
 
 
jakusto3 
Nieśmiały użytkownik

Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 22 Sty 2009
Posty: 75
Skąd: Leeuwarden/RZE
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 4:55 pm   

to chyba jednak zależy od pracodawcy...
Mój facet ma wzięte 4 tygodnie urlopu, niektórzy jego koledzy biorą nawet po 6 tygodni.
Wszyscy mają stałe kontrakty
 
 
feel_x 
Super gaduła
feel_x


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 305
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 6:47 pm   

Zawsze sie idzie dogadac. Tak jak pisalem tez dostalem 4 tyg ale musialem sie naprosic. Bo zaraz dyskusja ze to dlugo ze ludzi bedzie brakowac ze jak mi da to inni zaraz przyjda ze mi dal a innym nie itd. Wydaje mi sie ze mozna sie dogadac ale moze przepisy sa wlasnie o te 3 tyg
 
 
Larissa83 
Poczatkujacy
Larissa83

Wiek: 41
Dołączyła: 03 Kwi 2011
Posty: 13
Skąd: Cze-wa|A'dam
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 10:18 pm   

U mnie w firmie można wziąć 6 tygodni urlopu raz na 2 lata, bądź dwa razy po 3tyg, w roku. Mowa tu o pracownikach na kontraktach. Jeśli chodzi o pracowników z biura to problem jest z 2 tyg, ponieważ pracodawca twierdzi, że 'biuro' jest na zastępstwo tych, którzy wyjechali, a nie po to żeby brać urlopy.... Jak widać co firma to inny obyczaj! A jeśli chodzi o zmiany w przepisach to też mi się coś obiło o uszy.
_________________
Siedzę i zastanawiam się, co robi pozostałych sześć cudów świata:)
 
 
 
Damianos 
Gaduła

Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 20 Cze 2009
Posty: 173
Wysłany: Śro Lip 20, 2011 10:25 pm   

feel_x napisał/a:
Jeszcze sie nie spotkalem z osoba ktora bylaby zatrudniona na stale i miala urlop 5 czy 6 tyg. czy to holender czy ktos inny.

U mnie w pracy ludzie na stałych kontraktach dostają po 7 a nawet 8 tygodni urlopu, więc to raczej zależy od firmy.
 
 
Mucha_75 
Gaduła nad gadułami :-)
Mucha

Pomógł: 13 razy
Wiek: 48
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 624
Skąd: Schiedam, GA
Wysłany: Pią Lip 22, 2011 3:43 am   

Ja własnie skończyłem, niestety, czterotygodniowy urlop. Też jestem na stałym kontrakcie, i nawet nikt nie jęknął. Znajomy Holender od jutra zaczyna szesciotygodniowy urlop. Także raczej zależy od firmy, u mnie w firmie normą są letnie urlopy czterotygodniowe.
Ostatnio zmieniony przez Mucha_75 Pią Lip 22, 2011 3:47 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
.:Paco:. 
Gaduła nad gadułami :-)

Pomógł: 8 razy
Wiek: 42
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 583
Wysłany: Pią Lip 22, 2011 3:00 pm   

feel_x napisał/a:
Zawsze sie idzie dogadac. Tak jak pisalem tez dostalem 4 tyg ale musialem sie naprosic. Bo zaraz dyskusja ze to dlugo ze ludzi bedzie brakowac ze jak mi da to inni zaraz przyjda ze mi dal a innym nie itd. Wydaje mi sie ze mozna sie dogadac ale moze przepisy sa wlasnie o te 3 tyg


to zalezy od pracodawcy nie ma limitu ile mozesz na raz - wiele firm ma regulamin,ze max mozna wlansie 3 tygodnie ale jesli szef sie zgodzi to i na 3 miesiace mozna - moj kolega wlasnie taki w tym roku sobie wzial.

Co do mnie mam normlana umowe o prace na czas nieokreslony...

[ Dodano: Pią Lip 22, 2011 3:02 pm ]
Duuvelke napisał/a:
a reguly odnosnie wakacyjnego zmienia sie od 1 stycznia 2012...

jesli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystales wszystkich dni wakacyjnych to sa one w kolejnym roku jeszcze 6 miesiecy wazne... po tym czasie tracisz te dni jesli ich nie wykorzystales...


Duuvelke dzieki :031: czyli jak ja ma mam w tym roku 80 dni to mam czas do 31 czerwca (te 6 miesiecy waznosci?)i aby je wykorzystac bo inaczej przepadna?

dodatkowo moja firma oferuje sprzedaz wolnych dni - takze jak nie ma szans na wykorzystanie mozna je sprzedac innemu pracownikowi albo firmie bo stawce jaka sie normalnie zarabia
Ostatnio zmieniony przez .:Paco:. Pią Lip 22, 2011 3:04 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Duuvelke 
Mega gaduła


Pomogła: 57 razy
Dołączyła: 25 Paź 2006
Posty: 3713
Skąd: 's-Gravenhage
Wysłany: Pią Lip 22, 2011 4:35 pm   

.:Paco:. napisał/a:
czyli jak ja ma mam w tym roku 80 dni to mam czas do 31 czerwca (te 6 miesiecy waznosci?)i aby je wykorzystac bo inaczej przepadna?


tak... ale mysle, ze jest to rowniez kwestia dogadania sie z pracodawca...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group